20 Ocak 2017 , Cuma

ABD’de Çalışan Türk Bilim İnsanlarına Ödül

Türk bilim insanları Nurçin Çelik ve Sinan Keten, Genç Bilim İnsanları ve Mühendisler Başkanlık Kariyer Ödülü’nü Obama’dan aldı.


Türk bilim insanları Nurçin Çelik ve Sinan Keten, Genç Bilim İnsanları ve Mühendisler Başkanlık Kariyer Ödülü’nü Obama’dan aldı.

Obama tarafından ‘Genç Bilim İnsanları ve Mühendisler Başkanlık Kariyer Ödülü’ ile onurlandırılan Türk bilim insanları Çelik ve Keten ABD’de öğretim üyeliği yapıyor.

Nurçin Çelik Miami Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde, Sinan Keten ise  Northwestern Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde öğretim üyesi olarak araştırmalar yapıyor.

Ödüller 1996 yılından eski ABD başkanlarından Bill Clinton tarafından verilmeye başlanmıştı. Ödüller, bilim insanlarına ve mühendislere kariyerlerinin erken döneminde, başkanlık tarafından verilen en yüksek onur nişanı özelliği taşıyor.

Enerji, savunma ve istihbarat alanlarının da arasında bulunduğu bir çok alanda toplam 102 genç bilim insanı, görevinin son yılında Obama tarafından başarılarından dolayı ödüllendirildi.

Türk bilim insanları Nurçin Çelik ve Sinan Keten, savunma alanında ödül aldı.

 

Check Also

ABD Ve İran Savaşın Eşiğinde

Hürmüz Boğazı ABD ve İran deniz kuvvetlerine bağlı güçlerin tehlikeli yakınlaşmasına sahne oldu. ABD ve İran arasında savaş çıkmasına sebep olacak dalaşmalar yaşanıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir