26 Temmuz 2017 , Çarşamba

ABD’den Türkiye İtirafı

ABD’den itiraf gibi açıklama geldi. Suriye meselesinde Türkiye’nin katkısının yadsınamayacak kadar önemli olduğunu ifade eden ABD’li General Joseph Votel ,IŞİD’in ilerlemesini Türkiye’nin desteğiyle engellediklerini ifade etti. Musul operasyonunun ise uzun süreceğinin işaretlerini verdi.


ABD’den itiraf gibi açıklama geldi. Suriye meselesinde Türkiye’nin katkısının yadsınamayacak kadar önemli olduğunu ifade eden ABD’li General Joseph Votel ,IŞİD’in ilerlemesini Türkiye’nin desteğiyle engellediklerini ifade etti. Musul operasyonunun ise uzun süreceğinin işaretlerini verdi.

ABD’de yer alan düşünce kuruluşlarından Amerikan İlerleme Merkezi’nin düzenlediği bir programda konuşan ABD’li General Joseph Votel, Musul‘da yürütülen operasyona ilişkin operasyonun biteceği tarihi şu anda açıklamanın mümkün olmadığını, DEAŞ’ın, Musul‘da yaklaşık iki yıldır bulunduğunu ve bu iki yıl içerisinde de düzenlenecek herhangi bir operasyona yönelik savunma hazırlıkları yaptığını, bu sebeple operasyonun zor olduğunu, bunun yanında bölgede bulunan sivillerin operasyon birliklerinin düzenleyeceği saldırılarda tahdit olduğunu ancak operasyonun şu anda planlandığı gibi devam ettiğini söyledi.

MUSUL OPERASYONU UZUN SÜRECEK !

Bunun yanında Suriye’nin Münbiç kasabasının, Musul’a oranla çok daha küçük olmasına rağmen Münbiç’te bile sağlanan başarının yaklaşık 70 gün sürdüğünü ifade eden ABD’li General Votel, Türkiye’nin Suriye’de de IŞİD’e karşı yapılan etkin mücadelede rolünün çok önemli olduğunu belirtti.

DABIK KONUM OLARAK STRATEJİK !

ABD’li General Votel, Türkiye ile NATO müttefiki olduklarını vurgulayarak, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki Dabık Köyü’nün bu IŞİD’den alınmasında çok önemli bir rol üstlendiğini, ayrıca Dabık Köyü’nün stratejik ve manevi önemi olduğunu belirtti. Türkiye’nin Suriye topraklarına fiilen girerek başlattığı operasyonda koalisyonun hava desteği ve eğitilen Suriyeli muhalif birimlerin desteğinin de olduğunu söyledi.

Hakkında Volkan YILMAZ

Volkan YILMAZ
1980 yılında Çorum ilinde doğdu. 4 çocuk babası. Lisans mezunu. volkan@surmansethaber.com +905064704060

Check Also

Suriye Türkiye’yi Hem Şikayet Etti Hemde Tehdit Etti

Suriyeli Büyükelçi Haddad, Suriye Türkiye ilşkileri konusunda Rus basınına veryansın etti. Haddad Türkiye'yi hem tehdit etti hemde şikayet etti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir