Başika Kampında Sıcak Anlar

Bu sabah 06.45 sularında başlayan Başika operasyonu başarıyla sonuçlandı. Başika İŞİD’den temizlendi. Musul harekatının ikinci aşamasına başlanılmış oldu


Bu sabah 06.45 sularında başlayan Başika operasyonu başarıyla sonuçlandı. Başika İŞİD’den temizlendi. Musul harekatının ikinci aşamasına başlanılmış oldu

Peşmerge güçleri bu sabah 06.45’te başlayan operasyonla Başika kasabasını IŞID’den aldı. Başika’ya henüz gazetecilerin girmesine müsaade edilmiyor. ABD askerlerinin operasyon esnasında ön saflarda savaştığı yönünde bilgiler geliyor. Edinilen bilgilere göre ABD’li bir askeri yetkilinin ABD Savunma Bakanını arayarak, Başika’nın DEAŞ’tan temizlendiğini bildirdiği biliniyor.

BAŞİKA’DA TÜRK BİRLİĞİ BULUNUYOR

Başika’da DEAŞ’ın elinde bulundurduğu bölge ile Türk askeri birliğinin bulunduğu kamp arasında mesafe çok yakın. Daha önceki günlerde DEAŞ birkaç defa Başika’daki askeri kampa saldırmıştı.

MUSUL OPERASYONUNUN İKİNCİ AŞAMASI

Musul’un DEAŞ’tan kurtarılması kapsamında yürütülen operasyonun yedinci gününde Başika kasabasına peşmerge güçlerinin özel kuvvetleri ve ABD askerleri saldırı düzenledi. Musul’un kurtarılması için stratejik öneme sahip olan Başika kasabasının ele geçirilmesiyle beraber İŞİD biraz daha güç kaybetti.

İŞİD BOMBA YÜKLÜ ARAÇLARLA SALDIRIYOR

İŞİD güçleri koalisyon güçlerinin harekatının başarılı olmasını engellemek için önce Musul’un etrafındaki petrol kuyularını ateşe vermişti. Bu yolla koalisyon güçlerinin istihbarat elde etmesini engellemeye çalişmıştı. Musul operasyonu ilerledikçe, İŞİD bu sefer bomba yüklü araçlarla intihar saldırıları düzenlemeye başladı. Geçtiğimiz günlerde bu yolla Irak ordusundan bir grup askerin ölümüne sebep oldu.

Devam eden operasyon kapsamında, şu ana kadar koalisyın güçleri planladıkları gibi operasyonu sürdürüyorlar. Ancak İŞİD için stratejik bir yer olan Musul’un bu kadar kolay alınamayacağını da iyi bilen koalisyon güçleri tedbiri elden burakmak istemiyor.

 

Hakkında Volkan YILMAZ

Volkan YILMAZ
1980 yılında Çorum ilinde doğdu. 4 çocuk babası. Lisans mezunu. volkan@surmansethaber.com +905064704060

Check Also

Suriye Türkiye’yi Hem Şikayet Etti Hemde Tehdit Etti

Suriyeli Büyükelçi Haddad, Suriye Türkiye ilşkileri konusunda Rus basınına veryansın etti. Haddad Türkiye'yi hem tehdit etti hemde şikayet etti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir