23 Temmuz 2017 , Pazar

BM’den Suriye İçin Özel Çağrı

BM Suriye özel temsilcisinin danışmanı Jan Egeland, düzenlediği basın toplantısında Suriye 72 saatlik ateşkes ilan edilmesini istedi. Temsilcinin ateşkesi Türkiye, ABD, Rusya ve İran’dan talep etmesi dikkat çekti.


BM Suriye özel temsilcisinin danışmanı Jan Egeland, düzenlediği basın toplantısında Suriye 72 saatlik ateşkes ilan edilmesini istedi. Temsilcinin ateşkesi Türkiye, ABD, Rusya ve İran’dan talep etmesi dikkat çekti.

BM’DEN TÜRKİYE, ABD, RUSYA VE İRAN’A ATEŞKES ÇAĞRISI

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye özel temsilcisi Staffan de Mistura’nın özel danışmanı Jan Egeland Suriye’de çatışmaların 72 saatliğine durması için ABD, Rusya ve bölge ülkelerinden talepte bulundu.

Birleşmiş Milletler (BM) özel temsilcisinin danışmanı Suriye Destek Grubunun bir alt grubu olan İnsani Erişim Çalışma Grubu toplantısı sonrasında Cenevre’de basın toplantısı yaptı. Toplantıda Suriye’deki çatışma bölgelerine yiyecek ve sağlık malzemelerinin sevki için ABD , Rusya Türkiye ve İran’ın uzlaşarak 72 saatlik ateşkes ilan etmesi gerektiğini ifade etti.

BM temsilcisi Suriye’de özellikle ulaşılması zor olan ve çatışmaların yoğun şekilde yaşandığı bölgelerde, bir milyon insana yardım ulaştırılması gerektiğini söyledi. Ayrıca yardımın Nisan ve Mayıs aylarında yapılması gerekliliğini vurguladı.

Temsilci İdlib kentindeki kimyasal saldırı hakkında kimlerin sorumlu ve suçlu olduğunun araştırıldığını açıkladı. Çocukların kimyasal silahlarla öldürülmesinin bir gerekçesi olamayacağını ifade etti.

Gelen bilgilere göre Esad rejimi İdlib kentinin Han Şeyhun kasabasına geçtiğimiz günlerde kimyasal silah kullanarak saldırı düzenlemişti. Düzenlenen kimyasal silah saldırısının ardından çoğunluğunu çocuk ve kadınların oluşturduğu 100 sivil Suriyeli ölmüş, 500 Suriyeli de yaralanarak tedavi altına alınmıştı.

 

Hakkında Volkan YILMAZ

Volkan YILMAZ
1980 yılında Çorum ilinde doğdu. 4 çocuk babası. Lisans mezunu. volkan@surmansethaber.com +905064704060

Check Also

Almanya’da Artık Siber Ordu Var

Almanya dünyada gerçekleştirilen sanal savaşlara karşı ordusunun içinde ayrı bir birim kurdu. Almanya Savunma Bakanlığı, kara, deniz ve hava kuvvetlerinden sonra siber ordu kurdu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir