22 Temmuz 2017 , Cumartesi

ERKEKLERE DOĞUM KONTROL AŞISI GELİYOR

İngiltere’de gerçekleştirilen araştırmaya göre, erkeklere yapılan aşı ile doğum kontrolü sağlanabilecek.


İngiltere’de gerçekleştirilen araştırmaya göre, erkeklere yapılan aşı ile doğum kontrolü sağlanabilecek.

İngiltere’de 350 erkek üzerinde araştırma yapıldı. Geliştirilen aşı, kadınların kullandığı doğum kontrol hapları kadar etkili. Aşı progesteron ve östrojen hormonlarının birleşiminden oluşuyor. Aşının enjekte edildiği erkeklerde üreme sistemi askıya alınabildi ve sperm miktarı önemli derecede azaldı.

Şu an için aşının yan etkileri azaltılmaya çalışılıyor. Yan etkileri nedeniyle deney planlanandan önce bitirildi. Erkekler için geliştirilen aşının; sivilce, cinsel isteksizlik ve depresyon gibi yan etkileri bulunuyor. Yan etkilere rağmen deneye katılan erkeklerin yüzde 75’i aşıyı kullanmaya devam etmek istiyor.

Prezervatif kullanımına göre oldukça etkili olduğu belirtilen aşı, en az kadınların kullandığı doğum kontrol hapları kadar etkili. Uzmanlar hormon dengesi ayarlanabilirse yan etkilerin azalacağını düşünüyor. Aşı kullanılmaya başlanırsa, bizlere etkili bir doğum kontrol yöntemi daha sunulmuş olacak.

Hakkında Ahmet Alper ERALP

Ahmet Alper ERALP
9 Temmuz 1991 tarihinde Yozgat'ta doğdu. Evli. Lisans mezunu. Özel sektörde çalışıyor. ahmetalpereralp.aae@gmail.com +905336506961

Check Also

Suriye Türkiye’yi Hem Şikayet Etti Hemde Tehdit Etti

Suriyeli Büyükelçi Haddad, Suriye Türkiye ilşkileri konusunda Rus basınına veryansın etti. Haddad Türkiye'yi hem tehdit etti hemde şikayet etti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir