26 Temmuz 2017 , Çarşamba

Fidel Castro Vefat Etti

Küba’nın dünyaca ünlü ve efsanevi lideri Fidel Castro 90 yaşında vefat etti. Küba televizyonu Fidel Castro’nun hayatını kaybettiğini açıkladı.


Küba’nın dünyaca ünlü ve efsanevi lideri Fidel Castro 90 yaşında vefat etti. Küba televizyonu Fidel Castro’nun hayatını kaybettiğini açıkladı.

Küba’nın efsanevi lideri olan Fidel Castro 90 yaşında vefat etti. Ülkesi Küba’da Batista rejimini deviren ve komünist bir devlet kuran Fidel Castro, devlet yönetimini 2006 yılında kardeşi Raul Castro’ya devretmişti. Fidel Castro’nun hayatını kaybettiğini, kardeşi Raul Castro duyurdu. Küba kanalına açıklama yapan Raul Castro “Fidel Castro vefat etmiştir.” açıklamasında bulundu. Konusmasını “ Zafere kadar, daima!” sözleriyle bitirdi.

Fidel Castro hayatı boyunca birçok suikast girişiminden kurtulmayı başarmıştı. Dünyada bir nesine ilham veren isimlerin başında gelen Fidel Castro, son yıllarında yaşlılıktan kaynaklanan hastalıklarla mücadele ediyordu.

FİDEL CASTRO KİMDİR?

Fidel Castro, 1926 yılında Biran’da dünyaya gelmiştir. İspanyol bir toprak zenginin aşçısı Lina Ruz’dan doğan çocuğudur. Küba’da sosyalizmi kurma çalışmalarının yanında, Afrika ve Latin Amerika ülkelerinde sosyalizme destek vermesiyle ünlenmeye başlamıştır.

Üniversite mezunu olan Castro, Havana Üniversitesinden hukuk doktoru olarak mezun oldu. 1947 yılında Dominik Cumhuriyetine çıkarma hareketinde bulundu. Bu hareket başarısızlıkla sonuçlandı. Bu çıkışmalar ve baskınlar sonrasında mahkeme Fidel Castro’yu suçlu buldu ve 15 yıla mahkûm oldu. Mahkûmiyeti bitemeden affedilen Castro 1955 yılında serbest bırakıldı. Serbest kaldıktan sonra Meksika’ya geçti ve burada yenir bir örgüt kurdu. Bu örgüte kardeşi Raul Castro ve Ernesto Che Guevera’yı da katarak güçlendi.s

Devlet lideri Batista Dominik Cumhuriyetine kaçınca, Fidel Castro ve yandaşları 1959 yılında Havana’ya girdi. Castro devleti geniş toprak reformuna götürdü. Toprak reformundan sonra ABD şirketleri zarar görmeye başladı. Şirketlerin baskısı ile ABD, Küba’ya ambargo uygulamaya başladı. Bunun üzerine bütün rafinerileri devlet malı haline getirdi. Bunun sonucunda kötü olan Küba –  ABD ilişkileri iyice bozuldu.

ABD, Fidel Castro’yu koltuğunda indirmek için Domuzlar Körfezi harekâtını yaptı. ABD tarafından düzenlenen bu harekât başarısızlıkla sonuçlandı. 1 Mayıs 1961’de Küba’yı Sosyalist Cumhuriyet ilan etti. 2006 yılına kadar Küba devletini yönetti. ‘006 yılından sonra ise sağlık sıkıntıları ile uğraşmaya başladı.

Hakkında Ercan GÜNER

Ercan GÜNER
1986 yılından Ankara'nın Çankaya ilçesinde doğdu. Selçuk Üniversitesinde Turizm ve Seyahat İşletmeciliği okudu. Özel sektörde çalışıyor. gunerercan86@gmail.com +905304196806

Check Also

Suriye Türkiye’yi Hem Şikayet Etti Hemde Tehdit Etti

Suriyeli Büyükelçi Haddad, Suriye Türkiye ilşkileri konusunda Rus basınına veryansın etti. Haddad Türkiye'yi hem tehdit etti hemde şikayet etti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir