21 Ağustos 2017 , Pazartesi

Suudi Arabistan’dan Büyük Borçlanma

Petrol üretiminde dünya lideri olan Suudi Arabistan son dönemde mali sıkınıtda idi. İçinde olduğu mali buhrandan kurtulmak için tarihinin en büyük tahvil satışını gerçekleştirdi. ABD, Rusya’yı mali açıdan köşeye sıkıştırmak için Suudi Arabistan’ı kullanarak petrol fiyatlarında büyük düşüşler yaptırmıştı.


Petrol üretiminde dünya lideri olan Suudi Arabistan, son dönemde mali sıkıntıda idi. İçinde olduğu mali buhrandan kurtulmak için tarihinin en büyük tahvil satışını gerçekleştirdi.

Petrol fiyatlarındaki düşüşler dünyanın petrol devini son zamanlarda ekonomik olarak sarsmaya başlamıştı. Sürece daha fazla dayanamayan Suudi Arabistan, ekonomisini ayakta tutabilmek adına dünyaya 17.5 milyar dolarlık devlet tahvili satışı yaptı.

PETROL FİYATLARIYLA RUSLAR VURULACAKTI

Son süreçte özellikle Suriye’de Rusya ile ters düşen ABD, Rusya’yı mali açıdan köşeye sıkıştırmak için Suudi Arabistan’ı kullanarak petrol fiyatlarında büyük düşüşler yaptırmıştı. Ancak görülen o ki işler tamda ABD’nin istediği gibi gitmedi veya ABD’nin safında olan Suudi Arabistan, bu stratejik petrol fiyatı hamlesinde zararlı çıktı.

 BÜYÜK TALEP GELDİ!

Suudi Arabistan tarihinin en büyük tahvil satışına, yani borçlanmasına beklenmedik derecede talep geldi. Alınan bilgilere göre, piyasaya sürülen tahvilin yaklaşık dört katı talep oldu. Talebin bu kadar yüksek olmasında ABD’nin rolü ve son dönemde faizin yatırım aracı olarak cazibesini kaybetmesi ana etkenler olarak görülüyor.

Hakkında Volkan YILMAZ

Volkan YILMAZ
1980 yılında Çorum ilinde doğdu. 4 çocuk babası. Lisans mezunu. volkan@surmansethaber.com +905064704060

Check Also

Suriye Türkiye’yi Hem Şikayet Etti Hemde Tehdit Etti

Suriyeli Büyükelçi Haddad, Suriye Türkiye ilşkileri konusunda Rus basınına veryansın etti. Haddad Türkiye'yi hem tehdit etti hemde şikayet etti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir