Trump Çin ‘i Salladı

ABD yeni başkanı Trump , bir hafta içinde ikinci kez Çin ‘i kızdıran hamle yaptı. Çin para birimi Yuan düştü.


ABD yeni başkanı Trump , bir hafta içinde ikinci kez Çin ‘i kızdıran hamle yaptı. Çin para birimi Yuan düştü.

Amerika’nın yeni başkanı Trump , dış siyaset konusunda önceki dönemlerden farklı olacağının ilk sinyallerini vermeye başladı. Küba’yı hedef almasının ardından şimdi de Çin ‘i hedef alan Trump’ın bir sonraki hamlesi merak ediliyor.

TRUMP ‘IN HAMLESİ ÇİN YUAN ‘INI DÜŞÜRDÜ

Önceki Amerikan başkanları son dönemde Çin ile özellikle kamuoyu önünde hiç karşı karşıya gelmemişlerdi. Yeni başkan sosyal medyadan Çin ‘i hedef alan açıklamalar yaptı. Yaptığı açıklama Çin para birimi Yuan ‘ın düşmesi sebep oldu. Trump ,  ” Çin ‘in para biriminin değerini düşürüp ABD şirketlerinin rekabet gücünü kırarken, ürünlerimize yüksek vergi koyarken ya da Güney Çin Denizi’nin ortasına askeri üs inşa ederken bize sordu mu? Hiç sanmıyorum ” yazan metni paylaşması, Çin ‘de şaşkınlığa sebep oldu. Kısa süre sonra Çin para birimi Yuan düşneye başladı.

2016-12-05-12-25-03

Trump’ın bu tweetleri Çin’e yönelik hamlelerinin ilki değil. Amerika Birleşik Devletleri ( ABD ) , aldığı stratejik bir kararla Çin ‘ in toprak bütünlüğü tanımış ve Tayvan ile resmi ilişkilerini sonlandırmıştı. Ancak Trump , geçen hafta Tayvan Cumhurbaşkanı Tsai Ing-wen ile telefon görüşmesi yaptı. Bu görüşmeye Çin çok sert tepki göstererek ABD ye protesto çekti.

ABD ve Çin arasında iplerin gerilmesi tüm dünyayı tedirgin ediyor.

Hakkında Volkan YILMAZ

Volkan YILMAZ
1980 yılında Çorum ilinde doğdu. 4 çocuk babası. Lisans mezunu. volkan@surmansethaber.com +905064704060

Check Also

Suriye Türkiye’yi Hem Şikayet Etti Hemde Tehdit Etti

Suriyeli Büyükelçi Haddad, Suriye Türkiye ilşkileri konusunda Rus basınına veryansın etti. Haddad Türkiye'yi hem tehdit etti hemde şikayet etti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir