26 Temmuz 2017 , Çarşamba

Asgari Ücret 1600 TL Olacak Mı ?

2017 yılı asgari ücret tutarını belirlemek için 6 Aralıkta Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplanacak. Asgari ücret 2017 ‘de ne kadar olacak ?


2017 yılı asgari ücret tutarını belirlemek için 6 Aralıkta Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplanacak. Asgari ücret 2017 ‘de ne kadar olacak ?

Asgari ücret tespit Komisyonu 6 Aralık’ta 2017 yılının asgari ücret tutarını belirlemek üzere toplanacak. ilk toplantıya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ev sahipliği yapacak. Asgari Ücret Tespit Komisyonu, işçi temsilcileri, işveren temsilcileri ve hükümet temsilcilerinden oluşan üçlü yapıdan oluşuyor. Komisyonda işçileri en fazla üyeye sahip sendika olan Türk İş Sendikası, işverenleri Türkiye İşverenler Konfederasyonu, Hükümeti ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı temsil ediyor.

ASGARİ ÜCRET TESPİT KOMİSYONU 6 ARALIK ‘TA TOPLANACAK

Asgari ücret tespit Komisyonu 15 kişiden oluşuyor. 15 kişinin 5 kişisi işçi temsilcisi , 5’i işveren temsilcisi ve 5’i ise hükümet temsilcisinden oluşuyor. Komisyonun başkanlığını Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın belirleyeceği bir bakanlık yetkilisi yapıyor. Komisyonda kararlar oy çokluğu esasına göre alınıyor. Eşitlik sağlanması halinde, başkanın yer aldığı görüşe sahip karar kabul ediliyor . Komisyon en az 10 kişinin katılımıyla toplanıyor.

2017 ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK ?

Geçen yıl hariç, önceki yıllarda komisyon görüşmeleri hararetli tartışmalara sahne oluyordu. Ancak geçen yıl hükümetin Asgari Ücretin 1300 TL olacağı yönündeki kararı olmasından dolayı , komisyon çalışmaları sakin bir havada geçti. Bu yıl ise hükümetin açıkladığı herhangi bir fiyat görüşü olmadığından dolayı, Asgari Ücret Fiyat Tespit Komisyonu çalışmalarının önceki yıllardaki gibi hararetli geçmesi bekleniyor.

2016-11-29-14-15-09TÜRK İŞ , ASGARİ ÜCRETİN 1600 TL OLMASINI İSTİYOR

Şu anda asgari ücret  net 1300 TL. Türk İş Sendikası özellikle ağır işlerde çalışan işçilerin eline geçecek net asgari ücretin en az 1600 TL olması gerektiği fikrini savunuyor. Türk-İş’in bu talebine hükümet cephesinden ve işveren cephesinden olumlu veya olumsuz herhangi bir yorum yapılmadı. Ancak 2017 yılında asgari ücret çok artmayacağı yönündeki görüş daha baskın görünüyor.

Hakkında Volkan YILMAZ

Volkan YILMAZ
1980 yılında Çorum ilinde doğdu. 4 çocuk babası. Lisans mezunu. volkan@surmansethaber.com +905064704060

Check Also

Memur Ve Emekliye Zam Müjdesi

2017 yılı ilk 3 aylık enflasyon verilerinin açıklanmasıyla beraber memur ve memur emeklisine yüzde 1'in üzerinde zam yapılması gündeme geldi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir