22 Temmuz 2017 , Cumartesi

Benzine Zam Göründü

Kamuoyunda dillenen benzin fiyatlarına indirim geleceği konusu tam tersine döndü. Vatandaş 7 kuruşluk indirim beklerken 15 kuruş zamla karşılaşabilir.


Kamuoyunda dillenen benzin fiyatlarına indirim geleceği konusu tam tersine döndü. Vatandaş 7 kuruşluk indirim beklerken 15 kuruş zamla karşılaşabilir.

Donald Trump’ın Amerikan Başkanı seçilmesinin ardından, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de dolar fiyatları ani bir tırmanışa geçti. Dolar fiyatlarındaki artışa duyarsız kalmayan brent petrolün fiyatıda 53 dolar seviyelerine geldi. Dolardaki artışın durduralamayışı, aynı zamanda da brent petrol fiyatının 53 dolar seviyesine gelmesi benzine ve motorine zam yapılmasını neredeyse mecburi kıldı.

ffBENZİNE PAZARTESİ ZAM GELEBİLİR

Önümüzdeki Pazartesi gününden itibaren benzine yaklaşık 14 kuruşluk zam yapılması bekleniyor. Aynı zamanda motorine de 9 kuruşluk zam gelmesi kaçınılmaz gibi duruyor . Aslında, dünya piyasalarına baktığımızda benzinin uluslararası piyasalarda düştüğünü görüyoruz. Örneğin 2014 yılının Haziran ayının başında brent petrolün varil fiyatı 110 Dolar civarında seyrederken günümüzde brent petrolün varil fiyatının 53 dolarlar seviyesinde gerilediğini görüyoruz. Normalde neredeyse yarı yarıya olan bu düşüşün ülkemizde de benzin ve motorin fiyatlarına yansıtılması gerekmekteydi. Ancak dolardaki artış bu durumu engelledi. Doların benzer zamanlardaki TL karşısındaki fiyatına baktığımızda , 2014 yılının Haziran ayında 1 Dolar 2 TL 10 kuruşa ederken,  günümüzde 1 dolar 3 TL 54 kuruşa eş . Dolardaki bu astronomik artış sebebiyle benzin fiyatlarına beklenen indirim yapılamadı. Bunun yanında, Eylül ayında akaryakıttan alınan ÖTV oranında artışa gidildi. KDV ve ÖTV ‘nin 1 litre benzindeki maliyetine baktığımızda karşımıza 3 TL 4 kuruş gibi bir rakam çıkıyor. KDV ve ÖTV’de benzin fiyatlarının ülkemizde düşmemesinin önündeki kaçınılmaz engelliler olarak durmaya devam ediyorlar

Hakkında Volkan YILMAZ

Volkan YILMAZ
1980 yılında Çorum ilinde doğdu. 4 çocuk babası. Lisans mezunu. volkan@surmansethaber.com +905064704060

Check Also

Memur Ve Emekliye Zam Müjdesi

2017 yılı ilk 3 aylık enflasyon verilerinin açıklanmasıyla beraber memur ve memur emeklisine yüzde 1'in üzerinde zam yapılması gündeme geldi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir