20 Şubat 2017 , Pazartesi

Dolar TL Arasındaki Uçurum Derinleşiyor

Dolar hızla artmaya devam ediyor. Dolar kuru değişimleri rekor üstüne rekorlara sahne oldu son dönemde. Dolar TL karşısındaki yükseliş Merkez Bankasının müdahalelerine rağmen hızını azaltmadı. Dolar ne kadar olur ?


Dolar hızla artmaya devam ediyor. Dolar kuru değişimleri rekor üstüne rekorlara sahne oldu son dönemde. Dolar TL karşısındaki yükseliş Merkez Bankasının müdahalelerine rağmen hızını azaltmadı. Dolar ne kadar olur ?

DOLAR NE KADAR OLUR  ?

Dolar son dönemde arkasından atlı koştururcasına hızlı çıkış ivmesini devam ettiriyor. Hergün yeni bir rekora şahit oluyoruz. Doların hızlı yükselişinin bazı sebepleri var. ABD başkanının Donald Trump olması ve kısa zaman önce FED’in faiz kararı artrımı Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde doların ateşini çıkarttı.

DOLAR NEDEN ARTIYOR ?

Türkiye de bu hortumdan epeyce yara aldı. Ancak Türkiye’deki durumda diğer ülkelerden farklı bir durum daha var. Türkiye’de spekülatörlerin doların TL karşısında değer kazanmasını isteyen ve bunu körükleyen bir lobinin oldukça artık inkar edilemez bir gerçek. Kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye hakkındaki açıklamaları , lobinin Türkiye’deki varlığının ispatı niteliğinde.

Ekonomi lobisinin bazı amaçları var. Örneğin amaçlarından biri Türkiye’ye yabancı sermaye girişini engellemek. Bir diğer amaç doların TL karşısındaki değerini artırarak iç piyasada dolar ile borçlanan şirketleri batmaya zorlamak. Ana hedef ülkemizin güvenli liman olma özelliğini kaybettiğini uluslararası alanda yaygınlaştırmak.

DOLAR TL KURU MAKAS AÇILIYOR

Türkiye son 1 yıllık süreçte çok sıkıntılı zamanlar geçirdi , geçirmeye devam ediyor. Yaşanan terör olayları , 15 Temmuz hain darbe girişimi ve benzeri olaylar ülkemize yabancı sermayenin bakışını değiştirdi.

 

Check Also

Memur Alımı İçin Üst Üste Açıklamalar

Memur alımı konusunda en yetkili isimler olan bakanlardan açıklamalar peş peşe gelmeye başladı. Bakanlar 2017 yılında binlerce memur alımı yapılacağının müjdesini verdiler. Sağlık Bakanlığı'nın 16 bin 500 memur alımı yapacağını Bakan Akdağ canlı yayında açıkladı. Adalet Bakanlığı da infaz koruma memuru alımı ve zabit katibi alımı yapacak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir