22 Temmuz 2017 , Cumartesi

Emekli İkramiyesinde 30 Yıl Sınırı Kalkıyor

Emekli ikramiye hesapları değişiyor. Memurlar artık çalıştıkları yıl üzerinden emekli ikramiyesi alacaklar. Önceki uygulamada emekli ikramiyesi hesabında 30 yıl üst sınırı vardı.


Emekli ikramiye hesapları değişiyor. Memurlar artık çalıştıkları yıl üzerinden emekli ikramiyesi alacaklar. Önceki uygulamada emekli ikramiyesi hesabında 30 yıl üst sınırı vardı.

Emeklilere, Hükümet’ ten bir müjde daha geldi. Meclise sevk edilen yasa ile memurların emekli ikramiye hesaplarındaki 30 yıl üst sınırı kalkıyor. 30 yıl üst sınırının kalkması süreci 7 Ocak 2015 ‘de Anayasa Mahkemesinin verdiği bir kararla başladı. Anayasa Mahkemesi , yapılan bir başvurunun değerlendirmesi sonucunda memurların emekli ikramiyesi hesaplanırken yıl çarpanında üst sınır kabul edilen 30 yıl şartını kaldırdı. Anayasa Mahkemesinin iptal kararına kadar ki sürede, bir memur isterse 40 yıl çalışmış olsun, isterse 45 yıl çalışmış olsun aldığı toplu emekli ikramiyesi parasını 30 yıl üzerinden alıyordu. Anayasa Mahkemesinin  iptal kararı ile beraber artık memurlar çalıştıkları yıl üzerinden emekli ikramiyesi alacaklar. Emekli ikramiyesi hesabında bir yıllık süre, memurun derece kademesi ve aldığı tazminatlara göre farklılık göstermekle beraber 500 TL ile 4 bin TL arasında memura ek katkı sağlıyor.

ekran-alintisi2

EMEKLİ İKRAMİYESİ HESABI DEĞİŞTİ                                                               Daha önce emekli olanları durumu ne olacak sorusu geliyor aklımıza. Meclise gönderilen taslakta bu durum düşünülmüş ve yapılacak düzenleme ile 7 Ocak 2015 öncesinde emekli olanların dava açmasına gerek kalmadan aradaki fark hesaplanarak ilgililerin banka hesaplarına yatırılacak. Ancak hak sahipleri faiz talep edemeyecek.

7 Ocak 2017 sonrasında emekli olanlar veya olacaklar için zaten emekli ikramiyesi hesabında üst sınır uygulaması bulunmuyor.

 

Hakkında Volkan YILMAZ

Volkan YILMAZ
1980 yılında Çorum ilinde doğdu. 4 çocuk babası. Lisans mezunu. volkan@surmansethaber.com +905064704060

Check Also

Memur Ve Emekliye Zam Müjdesi

2017 yılı ilk 3 aylık enflasyon verilerinin açıklanmasıyla beraber memur ve memur emeklisine yüzde 1'in üzerinde zam yapılması gündeme geldi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir