Gaziantep’in Kasım Ayı İhracatı 565 Milyon Dolar | İhracatta Düşüş

Türkiye’de sanayi denilince ilk akla gelen kentlerden olan Gaziantep’in ihracatı Kasım ayında geriledi. Dövizdeki hızlı yükselişin ihracata olan olumlu etkisinin ne zaman kendini göstereceği merak ediliyor.


Türkiye’de sanayi denilince ilk akla gelen kentlerden olan Gaziantep’in ihracatı Kasım ayında geriledi. Dövizdeki hızlı yükselişin ihracata olan olumlu etkisinin ne zaman kendini göstereceği merak ediliyor.

 

Türkiye ekonomisini doğrudan etkileyen, özellikle ihracat konusunda başı çeken şehirlerden olan Gaziantep’in ekonomisindeki düşüş tahmin edileceği üzere Ortadoğu pazarından kaynaklanıyor. 2016 Kasım ayı ihracatı 560 milyon 550 bin $ (1 milyar 940 milyon 120 bin Türk Lirası) olarak gerçekleşti. Gaziantep ihracatta 2015 yılı Kasım ayına göre yaklaşık %4’lük bir düşüş yaşadı.

 

GAZİANTEP SANAYİ ODASI BAŞKANI ADİL SANİ KONUKOĞLU: ZORLUKLARA RAĞMEN AYAKTAYIZ

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Başkanı Adil Sani Konukoğlu ekonomik verileri değerlendirdi.

Gaziantep’in ihracatta her zaman ilk 5 içinde olduğunu vurgulayan Adil Sani Konukoğlu, son dönemde gelişen olağanüstü olaylara rağmen Gaziantep ekonomisinin dimdik ayakta olduğunu belirtti. Gaziantep’in dirayetli bir ekonomisi olduğunu vurgulayan Adil Sani Konukoğlu bu tip olayların Gaziantepli sanayicileri yıldıramayacağının altını çizerek piyasa aktörlerine güven verdi.

Sani Konukoğlu Ocak-Kasım dönemi rakamlarında çok ciddi bir düşüş olmadığını belirtti. 2016 yılı Ocak-Kasım dönemi ihracat rakamının 5 Milyar 706 Milyon 715 bin Dolar olarak gerçekleştiğini açıkladı. 2015 Ocak-Kasım dönemi ihracat rakamlarının ise 5 Milyar 712 Milyon 421 Bin 715 Dolar olarak gerçekleştiğini belirtti. Gaziantep’in 2016 yılı ihracat rakamlarının 2015 yılı rakamlarına göre binde 5 düşüş gösterdiğini açıkladı.

SANİ KONUKOĞLU: ABD VE AB’YE OLAN İHRACATIMIZ ARTTI

Gaziantep’in ihracatındaki azalışın Ortadoğu ülkelerinden kaynaklandığını belirten Konukoğlu, Ortadoğu’daki karışıklığa rağmen bu düşüşün çok büyük olmadığını savundu. Gaziantep’in ABD ve AB ile olan ticarette ise pazar payını artırdığını belirten Adil Sani Konukoğlu bunun gurur verice olduğunu ancak bununla yetinmemeleri gerektiğini vurguladı. Gaziantepli sanayicilere daha rekabetçi olmalarını öğütleyen Adil Sani Konukoğlu fiyat konusunda ince düşünmeleri gerektiğini vurguladı. Pazar çeşitlendirilmesinin de önemini vurgulayan Sani Konukoğlu Uzakdoğu ve Afrika pazarına daha fazla eğilim gösterilmesi gerektiğini belirtti.
GAZİANTEPLİ SANAYİCİLERE TEŞEKKÜR

Adil Sani Konukoğlu, Yaşanan küresel ve içsel tüm sorunlara rağmen ayakta kalan ve üretim yapmayı sürdüren Gaziantepli sanayicilere ve özellikle de İhracattan vazgeçmeyen sanayicilere ülke ekonomisine olan katkılarından dolayı teşekkür etti.

Volkswagen, Türkiye’de Satış Rekorları Kırdı, Fabrikayı Cezayir’e Kurdu Haberi için Tıklayınız

Hakkında Seçkin Erselim

Seçkin Erselim
1986 Gaziantep'te doğdu. Ankara'da yaşıyor. Abant İzzet Baysal Üniversitesi iktisat bölümü mezunu. Özel sektörde çalışıyor. seckinerselim86@gmail.com +905325248961

Check Also

Memur Ve Emekliye Zam Müjdesi

2017 yılı ilk 3 aylık enflasyon verilerinin açıklanmasıyla beraber memur ve memur emeklisine yüzde 1'in üzerinde zam yapılması gündeme geldi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir