Lufthansa’da Grev Devam Edecek

Almanya’daki grev krizi büyüyor. Dünya’nın en büyük havayolu şirketlerinden olan Lufthansa ile Sendika arasındaki inatlaşma devam ediyor.


Almanya’daki grev krizi büyüyor.  Dünya’nın en büyük havayolu şirketlerinden olan Lufthansa ile Sendika arasındaki inatlaşma devam ediyor.

MÜNİH MAHKEMESİ: GREV KANUNİ HAK

Almanya’nın Dünya’nın en büyük havayolu şirketi olan Lufthansa çalışanlarının grevi devam ediyor. Lufthansa avukatları aracılığıyla Münih iş mahkemesine yaptığı greve engel olunması talebi reddedildi. Mahkeme grevin kanuni sınırlar çerçevesinde gerçekleştirildiğine hükmetti. Bu grev 2014 yılı bahar aylarından itibaren gerçekleştirilen 15. Grev olarak tarihe geçti.

 

GREVDEN SADECE GEÇTİĞİMİZ HAFTA MAĞDUR OLAN YOLCU SAYISI 360 BİN

Geçtiğimiz hafta yeniden başlayan grev hareketi Çarşamba günü başalayıp Cumartesi’ne kadar sürmüştü. Bu süreçte Lufthansa’nın mağdur ettiği yolcu sayısı 360 bin’i buldu. Greve 5.400 pilot katıldı. Pilotların bağlı olduğu sendikanın talebi pilot maaşlarına 3,8 oranında zamlanması. Luftahansa 4 senedir pilotların maaşına zam yapmıyordu. Sendika, şirketin zam yapmadığı 4 senelik ücret farkını da tazminat olarak ödemesini istiyor.

 

TOPLAM MAĞDUR OLAN YOLCU SAYISI 550 BİN

Grevler başladığından bu yana 5 bin’e yakın uçuş iptal edildi. İptal edilen uçuşlar sebebiyle mağdur olan yolcu sayısı ise 550 Bin’e dayandı. Lufthansa’nın grev nedeniyle ettiği zarar ise henüz netleşmemekle birlikte milyar EURO’yu buluyor.

 

HENÜZ ANLAŞMA YOK

Sendika yetkilisi Lufthansa ile yapılan görüşmelerde bir ilerleme gerçekleşmediğini belirtti. Lufthansa’nın teklifini ciddiyetsiz bulan yönetici, şirketin bu tavrı devam ettiği sürece bir ilerleme kaydedilemeyeceğini açıkladı. Yetkili, Lufthansa’nın kendilerini ciddiye alana kadar grevin devamı konusunda kararlı olduklarını bildirdi.

Volkswagen, Türkiye’de Satış Rekorları Kırdı, Fabrikayı Cezayir’e Kurdu Haberi için Tıklayınız

Hakkında Seçkin Erselim

Seçkin Erselim
1986 Gaziantep'te doğdu. Ankara'da yaşıyor. Abant İzzet Baysal Üniversitesi iktisat bölümü mezunu. Özel sektörde çalışıyor. seckinerselim86@gmail.com +905325248961

Check Also

Memur Ve Emekliye Zam Müjdesi

2017 yılı ilk 3 aylık enflasyon verilerinin açıklanmasıyla beraber memur ve memur emeklisine yüzde 1'in üzerinde zam yapılması gündeme geldi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir