Yeni Ehliyet Fiyatları İle İlgili Açıklama Geldi

Yeni ehliyet fiyatlarının 2017 yılının başından itibaren artacağı yönünde söylentiler yayılmaya başladı. Yeni yılda ehliyet fiyatı artacak mı ?


Yeni ehliyet fiyatlarının 2017 yılının başından itibaren artacağı yönünde söylentiler yayılmaya başladı. Yeni yılda ehliyet fiyatı artacak mı ?

1 Ocak 2016 tarihinden itibaren, Türkiye’de sürücüler yeni ehliyetleribi almaya başladılar. Çıkan yasaya göre 2020 yılına kadar tüm ehliyet sahipleri , ehliyetlerini uluslararası kabul gören yeni ehliyet ile değiştirmek zorunda olacaklar. Son dönemlerde özellikle sosyal medyada yeni yılla beraber ehliyet için alınan sağlık raporlarının 350 lira bedelle verileceği haberleri yayıldı. Yayılan haberler üzerine, emniyet yetkilileri açıklama yapmak zorunda kaldı. Trafik Tescil Şube Müdürlüğü’nden görüştüğümüz yetkililer, sosyal medyada yoğun olarak dolanan söylentilerin yalan olduğunu kesin bir dille ifade ettiler.

Yeni ehliyetlerle ilgili sosyal medyada dolanan söylentilere göre, sağlık raporlarının Yeni yılda 350 TL’ye verilecek. Yetkililerin kesin bir dille yalanladığı bu söylentiler dikkatli incelendiğinde, zaten gerçeği yansıtmadığı anlaşılıyor.

Yeni sürücü belgesi için gerekli olan sağlık raporu 3 farklı sağlık biriminden alınabiliyor. Bunlardan bir tanesi aile hekimleri. Aile hekimlerinden alınan sağlık raporları için herhangi bir ücret talep edilmiyor. Sağlık raporu alınabilen ikinci merkez devlet hastaneleri. Burada normal muayene ücreti ödeniyor. Üçüncü merkez ise özel hastaneler. Özel hastanelerdeki muayene ücretleri de hastaneden hastaneye değişiyor.

Ehliyetlerini kaybedenler yeni ehliyet çıkarmak için 128 lira 50 kuruş bedel ödüyor. Yeni yılda gelen zamlarla ehliyetini kaybedenlerin ödeyeceği bedelin bir miktar artması öngörülüyor.

YENİ EHLİYET ÜCRETİ 15 TL

Yeni ehliyet çıkaracak vatandaşların cebinden toplam 15 TL para çıkacak. Bu 15 TL ‘nin içerisinde kart ücreti ve trafik vakfı katkısı bulunuyor. Kart ücreti olarak 13 TL , vakıf katkı payı için ise 2 TL ücret alınıyor. Ehliyet çıkaracak vatandaşlara trafik vakfı ile anlaşmalı olan bankalardan ücretlerini yatırmaları tavsiye ediliyor. Ancak isteyen vatandaşlar kart ücreti olan 13 TL yi istedikleri bankaya ayrı olarak da yatırabiliyor. İki TL olan trafik vakfı katkısı ise sadece vakıf ile anlaşmalı olan bankalara yatırılabiliyor.

Mevzuata göre, 2020 yılına kadar , ehliyeti olan tüm vatandaşların yeni ehliyetlerini alması gerekiyor.

Hakkında Volkan YILMAZ

Volkan YILMAZ
1980 yılında Çorum ilinde doğdu. 4 çocuk babası. Lisans mezunu. volkan@surmansethaber.com +905064704060

Check Also

Memur Ve Emekliye Zam Müjdesi

2017 yılı ilk 3 aylık enflasyon verilerinin açıklanmasıyla beraber memur ve memur emeklisine yüzde 1'in üzerinde zam yapılması gündeme geldi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir