Zorunlu BES İçin Genelge Yayılandı

Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi yani kısa adıyla BES , 1 Ocak 2017 ‘den itibaren uygulamaya giriyor. Resmi Gazetede otomatik katılımlı BES için genelge yayınlandı.


Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi yani kısa adıyla BES , 1 Ocak 2017 ‘den itibaren uygulamaya giriyor. Resmi Gazetede otomatik katılımlı BES için genelge yayınlandı.

ekran-alintisi

Bireysel Emeklilik Sistemi ( BES ) , bilindiği gibi 1 Ocak 2017 ‘den itibaren ülkemizde zorunlu olacak. Şu ana kadar ki açıklamalarda , BES ‘in her çalışan için zorunlu olacağı ve sistemde en az 2 ay kalma zorunluluğu olacağı biliniyordu. Sisteme zorunlu katılacaklarda kategori ayrımı yapılmamıştı yani işçiler , memurlar ve kamuda çalışanlar işçiler dahil tüm sigortalı çalışanlar sisteme mecburen katılmak zorundalar. Ancak isteyenler 2 ay sistemde kaldıktan sonra, kendi istekleriyle BES ‘den ayrılabilecekler.

OTOMATİK KATILIMLI BES , GELECEĞİ ŞEKİLLENDİRECEK

Bireysel Emeklilik Sistemi , Avrupa’da uzun yıllardır uygulamada olan bir ek emekli maaşı sistemi. Avrupalıların büyük bölümü bu sisteme üye oluyor. Emekli olduklarında devletlerinden aldıkları emekli maaşlarının yanında bireysel emeklilik tasarruflarını da alarak ekonomik açıdan rahat bir yaşlılık dönemi geçiriyorlar.

Hükümet , Avrupa’daki sistemi ülkemizde uygulayarak emeklilerin refah düzeyini artırmaya çalışıyor. Resmi Gazete’de  bugün zorunlu BES için Başbakan Binali Yıldırım imzalı genelge yayınlandı. Genelgede , kurallara uymayan işletmelere idari para cezası uygulanacağı belirtildi. BES ‘in 2017 yılının ilk gününden itibaren uygulanmaya başlanacağının belirtildiği metinde , ayrıca kamu kurumlarından da gerekli hazırlıkları yapmaları gerekli önlemleri almaları istendi.

Hakkında Volkan YILMAZ

Volkan YILMAZ
1980 yılında Çorum ilinde doğdu. 4 çocuk babası. Lisans mezunu. volkan@surmansethaber.com +905064704060

Check Also

Memur Ve Emekliye Zam Müjdesi

2017 yılı ilk 3 aylık enflasyon verilerinin açıklanmasıyla beraber memur ve memur emeklisine yüzde 1'in üzerinde zam yapılması gündeme geldi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir