KORKUT ÖZAL VEFAT ETTİ

8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın kardeşi olan eski bakanlardan Korkut Özal hayatını kaybetti.
8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın kardeşi, eski bakanlıkta yapan Korkut Özal, İstanbul’daki evinde hayata gözlerini yumdu. 87 yaşında olan eski bakan Korkut Özal, İstanbul’daki evinde solunum ve dolaşım yetmezliği nedeniyle vefat ettiği belirlendi. Cenazesinin 4 Kasım Cuma günü öğle namazı sonrası Yeni Topkapı Mezarlığı’ndaki aile kabristanına defin edilecek. Cenaze namazı ise öğle namazında Fatih Camisi’nde kılınacak.
KORKUT ÖZAL KİMDİR?
8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın kardeşi olan Korkut Özal 29 Mayıs 1929’da Malatya’da dünyaya gelmiştir. İTÜ İnşaat Fakültesi’nde öğrenimini tamamladıktan sonra 1956 ve 1957 yıllarında Amerika’ya uzmanlık eğitimi almaya gitti. Amerika’dan dönünce Türkiye’de ODTÜ’de öğretim üyeliği görevinde bulundu. 1965 yılında kedisine profesörlük unvanı verildi. Siyasete ilk kez Milli Selamet Partisi’ne katılarak girdi. Aynı partiden 1972 1977 yıllarında iki kere Erzurum milletvekili seçildi. 1974’te CHP- MSP koalisyon hükümetinde ve 1975’te Milliyetçi Cephe Hükümeti’nde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı oldu. 1977’deki hükümette ise İçişleri Bakanı olarak görev aldı. 12 Eylül Darbesi sonrası siyasetten çekildi. 1980’de geçirdiği trafik kazasının etkilerinden uzun bir süre kurtulamadı. 8.Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın ölümünden sonra tekrar siyasete atıldı. 1995 seçimlerinde ANAP’tan İstanbul milletvekili seçildi. Yaşadığı anlaşmazlıklar nedeniyle ANAP’tan istifa eder. Yeniden kurulmuş olan Demokrat Parti’ye katılır ve 1997 yılında Demokrat Parti başkanlığına seçilir. 2001 yılında ise Demokrat Parti Genel Başkanlığı’ndan ayrılır.


Eski Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın kardeşi olan eski bakanlardan Korkut Özal hayatını kaybetti.

Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın kardeşi, eski bakanlıkta yapan Korkut Özal, İstanbul’daki evinde hayata gözlerini yumdu. 87 yaşında olan eski bakan Korkut Özal, İstanbul’daki evinde solunum ve dolaşım yetmezliği nedeniyle vefat ettiği belirlendi. Cenazesinin 4 Kasım Cuma günü öğle namazı sonrası Yeni Topkapı Mezarlığı’ndaki aile kabristanına defin edilecek. Cenaze namazı ise öğle namazında Fatih Camisi’nde kılınacak.

KORKUT ÖZAL KİMDİR?

ozal

Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın kardeşi olan Korkut Özal 29 Mayıs 1929’da Malatya’da dünyaya gelmiştir. İTÜ İnşaat Fakültesi’nde öğrenimini tamamladıktan sonra 1956 ve 1957 yıllarında Amerika’ya uzmanlık eğitimi almaya gitti. Amerika’dan dönünce Türkiye’de ODTÜ’de öğretim üyeliği görevinde bulundu. 1965 yılında kedisine profesörlük unvanı verildi. Siyasete ilk kez Milli Selamet Partisi’ne katılarak girdi. Aynı partiden 1972 1977 yıllarında iki kere Erzurum milletvekili seçildi. 1974’te CHP- MSP koalisyon hükümetinde ve 1975’te Milliyetçi Cephe Hükümeti’nde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı oldu. 1977’deki hükümette ise İçişleri Bakanı olarak görev aldı. 12 Eylül Darbesi sonrası siyasetten çekildi. 1980’de geçirdiği trafik kazasının etkilerinden uzun bir süre kurtulamadı. 8.Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın ölümünden sonra tekrar siyasete atıldı. 1995 seçimlerinde ANAP’tan İstanbul milletvekili seçildi. Yaşadığı anlaşmazlıklar nedeniyle ANAP’tan istifa eder. Yeniden kurulmuş olan Demokrat Parti’ye katılır ve 1997 yılında Demokrat Parti başkanlığına seçilir. 2001 yılında ise Demokrat Parti Genel Başkanlığı’ndan ayrılır.

Hakkında Ercan GÜNER

Ercan GÜNER
1986 yılından Ankara'nın Çankaya ilçesinde doğdu. Selçuk Üniversitesinde Turizm ve Seyahat İşletmeciliği okudu. Özel sektörde çalışıyor. gunerercan86@gmail.com +905304196806

Check Also

Antalya’da Polise Evinin Önünde Saldırı

Antalya’nın Kepez İlçesinde ikamet eden bir polis memuruna evinin önünde saldırıldı. Yüzlerini maskeler ile kapatan saldırganlar, polis memurunu evinin önünde bıçakladı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir