26 Temmuz 2017 , Çarşamba

ABD Başkanlık Seçiminde İlk Sonuçlar

Tüm Dünyanın merakla beklediği gün sonunda geldi. ABD’de Başkanlık seçimi için oy verme süreci başladı. Şu an Amerikalılar oy vermeye devam ediyor. Az nüfuslu bölgelerden seçim sonuçları açıklanmaya başladı bile.


Tüm Dünyanın merakla beklediği gün sonunda geldi. ABD’de Başkanlık seçimi için oy verme süreci başladı. Şu an Amerikalılar oy vermeye devam ediyor. Az nüfuslu bölgelerden seçim sonuçları açıklanmaya başladı bile.

Hem Amerika’yı hem de tüm dünyayı yakından ilgilendiren bir gündeyiz. Şu an yerel saat farkından dolayı ABD’de 8 Kasım 2016 tarihinin ilk yarısı yaşanıyor. Herkesin merakla beklediği gün bugün. ABD Başkanlık seçimleri, ABD yerel saatiyle 06.00’da başladı. Amerikan vatandaşları oy kullanacakları yere giderek tercihlerini yapıyorlar. Bilindiği üzere Demokrat Parti adayı Hillary Clinton ile Cumhuriyetçi Parti adayı Donald Trump yarışıyor. Kimin kazanacağı gün sonunda netleşecek. Son dakika haberleri ve kimin şu ana kadar önde olduğu ise bazı Amerikan kaynaklarından açıklanmaya başladı bile.

Seçimlere Donald Trump’ın açıklaması damga vurdu. Trump, ünlü Amerikan kanalı Fox News’in canlı yayınına telefonla bağlanarak çarpıcı iddialarda bulundu. Trump aldığı bilgilere göre, bazı seçim bölgelerindeki oy kullanılan makinelerin hatalı olduğunu söyledi. Trump, oylama makinelerinin, kendisine yani Cumhuriyetçilere verilen oyları, Demokratlara verilmiş gibi gösterdiğini iddia etti.

donaldDonald Trump’ın oğlu Eric Trump ise oy kullanır kullanmaz Twitter hesabından açıklama yaptı. Babasına oy vermenin inanılmaz bir onur olduğunu ve babasının başkan seçilmesi durumunda müthiş işler yapacağını belirten Eric Trump oy pusulasının da fotoğrafını çekip yayınladı. Eric Trump’ın bu davranışı Amerika’daki seçim kurallarına aykırı. Bu sebeple birçok Amerikalı bu duruma tepki gösterdi.

Seçimden hemen önce Reuters/Ipsos bir seçim anketi yapmıştı. Anket sonucuna göre Hillary Clinton %44 oy ile %39 oy alan Donald Trump’ın önüne geçmişti. Anket sonuçları genellikle doğru çıkan kuruluş, seçimden Hillary Clinton’ın galip çıkmasını %90 olarak gördüğünü açıkladı.

İLK SONUÇLAR GELMEYE BAŞLADI

ABD Başkanlık seçimlerinde ilk sonuçlar oy verme işleminin tamamlandığı Dixville Notch köyünden geldi. Bu köyde toplam 8 kişi oy kullandı. Oy kullanan 8 kişinin tercihi ise Demokratların adayı Hillary Clinton oldu. Fakat Dixville Notch köyünün bulunduğu eyaletin farklı kasabalarından da sonuçlar gelmeye başalyınca durum değişti. Aynı eyaletteki farklı kasabalardan gelen sonuçlar eklendiğinde, Cumhuriyetçilerin adayı Donald Trump, Demokratların adayı Hillary Clinton’ın önüne geçti.

Hakkında Ahmet Alper ERALP

Ahmet Alper ERALP
9 Temmuz 1991 tarihinde Yozgat'ta doğdu. Evli. Lisans mezunu. Özel sektörde çalışıyor. ahmetalpereralp.aae@gmail.com +905336506961

Check Also

Antalya’da Polise Evinin Önünde Saldırı

Antalya’nın Kepez İlçesinde ikamet eden bir polis memuruna evinin önünde saldırıldı. Yüzlerini maskeler ile kapatan saldırganlar, polis memurunu evinin önünde bıçakladı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir