23 Temmuz 2017 , Pazar

ABD Suriye’yi Tomahawk’larla Vurdu

ABD Suriye’de rejim güçlerinin kullandığı iki hava üssünü Akdeniz’de konuşlandırdığı savaş gemilerinden attığı tomahawk füzeleri ile vurdu.


ABD Suriye’de rejim güçlerinin kullandığı iki hava üssünü Akdeniz’de konuşlandırdığı savaş gemilerinden attığı tomahawk füzeleri ile vurdu.

ABD TOMAHAWKLAR İLE SURİYE’Yİ VURDU

Suriye’nin İdlib kentinde Esad rejimi bu hafta içinde kimyasal saldırı düzenleyerek 70 kişinin boğularak ölmesine sebep olmuştu. Aynı saldırıda yaklaşık 500 Suriyeli sivil yaralanarak hastanelere kaldırılmıştı.

Esad rejiminin düzenlediği kimyasal saldırıya tepkiler çığ gibi büyüdü. BM Güvenlik Konseyi İdlip saldırısı ile ilgili toplandı. Ancak Rusya’nın tasarıyı veto etmesi sebebiyle İdlib’e düzenlenen saldırı ile ilgili tasarı BM gündemine gelemedi.

Tüm bu gelişmelerin ardından dün gece 04.40’da ABD’nin Akdeniz’de bekleyen savaş gemisinden Suriye rejiminin kullandığı Şinsar ve El Şayrat hava üslerine 59 adet Tomahawk füzesi fırlatıldı.

ABD düzenlediği füze saldırısı ile 7 yıldır iç savaşın hüküm sürdüğü Suriye’ye ilk defa füze atmış oldu. Tomahawk füzelerinin ateşlenmesi ile beraber tüm dünyada haber ajansları gözlerini Suriye çevirdi. Gelen bilgilere göre ABD savaş gemisinden Suriye’de bulunam 2 Hava Üssü’ne toplam 59 tomahawk füzesi atıldı.

ABD’nin Suriye saldırısına dünyadan olumlu ve olumsuz tepkiler geldi. Rusya, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ni tomahawk saldırısı konusunda acil toplantıya çağırdı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin saldırının uluslararası hukuka aykırı olduğunu söyledi. İran’da saldırıya sert tepki veren ülkeler arasında bulunuyor. İran yazılı yaptığı açıklamada saldırıyı en sert şekilde kınadıklarını belirtti.

Bunun yanında birçok ülke ABD’nin saldırısını desteklediklerini açıkladılar. Destek açıklaması yapan ülkeler arasında İngiltere, Türkiye, Fransa, Suudi Arabistan, İsrail, Polonya ve Avustralya bulunuyor.

Türkiye saldırı sonrası uçuşa yasak bölge ve güvenli alan teklifini tekrar etti. Türkiye’nin bu teklifi dünya basınının gündemine oturdu. Türkiye’nin uçuşa yasak bölge ve güvenli alan teklifini BBC, CNN, Al Jazeera ve The Guardian basın yayın organları sayfalarında yayınladılar.

Hakkında Volkan YILMAZ

Volkan YILMAZ
1980 yılında Çorum ilinde doğdu. 4 çocuk babası. Lisans mezunu. volkan@surmansethaber.com +905064704060

Check Also

Antalya’da Polise Evinin Önünde Saldırı

Antalya’nın Kepez İlçesinde ikamet eden bir polis memuruna evinin önünde saldırıldı. Yüzlerini maskeler ile kapatan saldırganlar, polis memurunu evinin önünde bıçakladı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir