20 Şubat 2017 , Pazartesi

Adı Saldırıya Uğradığı Salona Verildi

Rus Büyükelçi Karlov’un adı silahlı saldırıya uğrayarak yaşamını yitirdiği sergi salonuna verildi.


Rus Büyükelçi Karlov’un adı silahlı saldırıya uğrayarak yaşamını yitirdiği sergi salonuna verildi.

Ankara Çağdaş Sanatlar Merkezi’ndeki sergi salonunda silahlı saldırıya uğrayarak yaşamını yitiren Rus Büyükelçi Karlov’un adı saldırıya uğradığı salona verildi. Çankaya Belediyesi tarafından yenilenen sergi salonu Büyükelçi’nin anısının yaşatılması amacıyla artık Karlov’un adını taşıyacak.

Karlov’un adı büyükelçiliğin bulunduğu Karyağdı Sokak’a da verilmişti. Ankara Büyükşehir Belediyesi ‘Aşağı Ayrancı’daki Karyağdı Sokak’ın ismi, Büyükşehir Belediye Meclisi’nde oybirliğiyle alınan kararla, Andrey Karlov olarak değiştirildi’ ifadelerine yer verdiği yazılı açıklamayla sokağın isminin değiştirildiğini ilan etmişti.

 

Andrey Karlov’un adının verildiği sergi salonunun açılışında, Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen konuşma yaptı. Konuşması sırasında üzüntüsünü dile getiren Taşdelen, tam da Rusya Türkiye arası ilişkilerin düzeldiği dönemde gerçekleşen bu saldırının, iki ülkenin dostluğunu da hedef aldığını vurguladı. Taşdelen konuşmasında “Şunun altını özellikle çizmek gerekiyor, terör bir insanlık suçudur, terörü kim yaparsa yapsın katlettiği insanlıktır ve bu nedenle gücümüzün yettiğince terörü lanetliyoruz. Terör asla amacına ulaşamayacak, terörün en büyük amacı halkı, bizleri sindirmek. Biz de her terör eyleminde haykırıyoruz ki asla başarılı olamayacak. Bu saldırılarda hayatını kaybeden askerimize, polisimize ve yurttaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Biz siyasi düşüncemiz, etnik kökenimiz, inancımız ne olursa olsun Türkiye’de barış içinde, kardeşlik içinde yaşamak istiyoruz. Türkiye bu zamana kadar nasıl geldiyse bundan sonra da yoluna dimdik devam edecek. Barış adına, kardeşlik adına, dostluk adına sayın Karlov’un adı öldürüldüğü salonda sonsuza dek yaşayacak.” ifadelerine yer verdi.

Törenin sonrasında, Rus Büyükelçi Andrey Karlov’un anısına, tenor Zafer Mutlu ve piyanist Rustam Rahmedov tarafından “Andrey Karlov Anma Konseri” gerçekleştirildi.

Check Also

Kapadokya’nın Yer Altı Şehirleri

Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden Kapadokya bölgesindeki tarihi yer altı şehirleri, her yıl yüz binlerce turisti gizemli bir yolculuğa çıkarıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir