27 Temmuz 2017 , Perşembe

AGİT’e Dışişlerinden Sert Tepki

Dışişleri Bakanlığı , AGİT’in 16 Nisan referandumuna yayınladığı rapora çok sert tepki gösterdi.


Dışişleri Bakanlığı , AGİT’in 16 Nisan referandumuna yayınladığı rapora çok sert tepki gösterdi.

AGİT DIŞİŞLERİ BAKANLIĞININ TEPKİSİYLE SARSILDI

16 Nisan Cumhurbaşkanlığı sistemi referandumu oylamasının ardından yapılan referanduma ilişkin dünyadan çeşitli tepkiler geldi. Referandum ile ilgili açıklama yapan uluslararası kuruluşlardan biri de Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) ve Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisiydi.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) referanduma ilişkin yayınladığı raporda Türkiye’deki referandum oylamasının uluslararası standartların gerisinde kaldığı ifadesinde bulundu.

Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) tarafından yayınlanan rapora sert tepki gösterdi. Dışişleri Bakanlığı, AGİT’in raporundaki ifadelerin itham edici ve siyasi içerikli olduğunun anlaşıldığını belirtti. Bakanlık, Yüksek Seçim Kurulu’ndan Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki tüm partilerden üyelerin bulunmasının raporda dikkate alınmadığını aşikar olduğunu ve yapılan oylamanın uluslararası standartların altında kaldığı şeklindeki bir ifadenin kabul edilemez olduğunu açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı açıklamasına şöyle devam etti, “AGİT tarafından gönderilen gözlemci daha Türkiye’ye gelmeden siyasi görüşünü açıklamış ve Türkiye’deki seçim ile ilgili tarafsızlığını kaybetmiştir” denildi.

Hakkında Volkan YILMAZ

Volkan YILMAZ
1980 yılında Çorum ilinde doğdu. 4 çocuk babası. Lisans mezunu. volkan@surmansethaber.com +905064704060

Check Also

ABD Suriye’yi Tomahawk’larla Vurdu

ABD Suriye'de rejim güçlerinin kullandığı iki hava üssünü Akdeniz'de konuşlandırdığı savaş gemilerinden attığı tomahawk füzeleri ile vurdu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir