21 Ağustos 2017 , Pazartesi

ANKARA YHT SEFERLERİ YARIN BAŞLIYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN’ın açılışını yaptığı yüksek hızlı tren ( YHT ) yarın seferlerine başlıyor. Yeni Ankara garı inşaa edilirken, eski garın tarihi dokusu bozulmadı.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN’ın açılışını yaptığı yüksek hızlı tren ( YHT ) yarın seferlerine başlıyor. Yeni Ankara garı inşaa edilirken, eski garın tarihi dokusu bozulmadı.

Ankara yüksek hızlı tren seferleri yarın başlıyor. Hatırlanacağı gibi yüksek hızlı trenin Ankara garının açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yapmıştı.

YÜKSEK HIZLI TREN ( YHT ) SEFERLERİ YARIN BAŞLIYOR

Cumhuriyet tarihinde Ankara Garının çok farklı bir yeri var. Yüksek hızlı tren için yapılan düzenlemede Ankara Garının tarihi dokusuna dokunulmadı.

Faaliyete geçecek yüksek hızlı tren, yapılacak bağlantı hatlarıyla Ankaray, Keçiören metrosu ve Başkentray metro sistemlerine aktarma yapılabilecek şekilde entegrasyonu yapılacak.

Ankara garı yap işlet devret yöntemiyle yapılan ilk tren yolu taşımacılığı olarak tarihe geçti. Gar iki yılda tamamlandı. 2036 yılında yüksek hızlı tren tekrar Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryollarına devredilecek.

Ankara YHT Garı 235 milyon dolara mal oldu. Günlük yolcu taşımacılığı jizmeti vermesi beklenen kişi sayısı 50.000.

Yeni garda otopark yer altına alındı. Ayrıca gar kompleksinde otel, mescit ve ticari alanlar bulunuyor.

Hakkında Volkan YILMAZ

Volkan YILMAZ
1980 yılında Çorum ilinde doğdu. 4 çocuk babası. Lisans mezunu. volkan@surmansethaber.com +905064704060

Check Also

Antalya’da Polise Evinin Önünde Saldırı

Antalya’nın Kepez İlçesinde ikamet eden bir polis memuruna evinin önünde saldırıldı. Yüzlerini maskeler ile kapatan saldırganlar, polis memurunu evinin önünde bıçakladı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir