23 Temmuz 2017 , Pazar

Başbakan Binali Yıldırım’dan Eyalet Çıkışı

Başbakan Binali Yıldırım katıldığı etkinlikte, muhalefetin eyalet sistemi gelecek iddialarına cevap verdi.


Başbakan Binali Yıldırım katıldığı etkinlikte, muhalefetin eyalet sistemi gelecek iddialarına cevap verdi.

BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM : EYALET SİSTEMİ YOK

Ankara Altındağ Kültür Sarayı’nda düzenlenen sivil toplum kuruluşları ile buluşma etkinliğine Başbakan Binali Yıldırım katılarak bir konuşma yaptı.

Başbakan Binali Yıldırım, sivil toplum örgütlerinin sosyal yaşamda önemli bir yeri olduğunu vurguladı. Başbakan, 2003 yılı ile bugün karşılaştırıldığında sivil toplum örgütlerinin üye sayılarının yaklaşık iki kat arttığını ifade etti.

Yıldırım, yapılacak referandumla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. ” 16 Nisan pazar günü halkımız sandıkta bir karar verecek. Milletin verdiği karar en iyi karardır. Muhalefet partisinin dediği gibi biz hayır oyu kullananları denize dökmeyeceğiz. Türk halkının darbe Anayasası ile mi yola devam edeceğine yoksa gelişmiş ülkeler seviyesine bizleri çıkaracak modern bir anayasa ile mi yoluna devam edeceğini karar vermesi gerekiyor. 1923 yılında Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulması ile beraber rejim meselesi bitmiştir. Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti Ankara’dır ve dili Türkçedir. Bayrağımız ise ay yıldızlı Türk bayrağıdır” dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, sivil toplum örgütleri ile yapılan toplantıda anayasa değişikliğinin eyalet sistemini getireceği eleştirisine cevap verdi. Başbakan, anayasanın ilk sekiz maddesinde hiçbir değişiklik olmadığını söyledi. Anayasanın ilk 3 maddesinin üniter devlet kavramını belirlediğini ve bu maddelerde herhangi bir değişiklik olmadığına göre eyalet sisteminin uygulanmasının imkansız olduğunu sözlerine ekledi.

Binali Yıldırım, anayasa değişiklik teklifi incelendiğinde bu değişikliklerin eyalet sistemini barındırdığını veya eyalet sistemine yol açacağının ispatlandığı takdirde, hem başbakanlık görevini hem de genel başkanlık görevini bırakacağını vurguladı. Başbakan Binali Yıldırım, ortaya atılan eyalet sistemi iddiası ispatlanamazsa aynı tavrı muhalefet partisi liderinden de beklediğini ifade etti.

Hakkında Volkan YILMAZ

Volkan YILMAZ
1980 yılında Çorum ilinde doğdu. 4 çocuk babası. Lisans mezunu. volkan@surmansethaber.com +905064704060

Check Also

ABD Suriye’yi Tomahawk’larla Vurdu

ABD Suriye'de rejim güçlerinin kullandığı iki hava üssünü Akdeniz'de konuşlandırdığı savaş gemilerinden attığı tomahawk füzeleri ile vurdu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir