21 Ağustos 2017 , Pazartesi

Dünya Enerji Kongresi Yarın İstanbul’da Başlıyor

Dünya Enerji Kongresi yarın başlıyor. Bu kongre için Rusya, Azerbaycan, Venezuela Devlet Başkanları İstanbul’a geliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan Rusya Devlet Başkanı Putin ile kritik ikili görüşme de yapacak.


Dünya Enerji Kongresi yarın başlıyor. Bu kongre için Rusya, Azerbaycan, Venezuela Devlet Başkanları İstanbul’a geliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan Rusya Devlet Başkanı Putin ile kritik ikili görüşme de yapacak.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin İstanbul’daki Enerji Kongresi’nde bir araya gelecek. Gündemde enerji olduğu kadar iki ülke arasındaki normalleşme süreci ve Suriye meselesi yer alacak.

Enerji Kongresi öncesinde Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak “Türk takımında imzalar yakın” dedi. Proje ile Rus doğalgazı Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşınacak.

DOĞALGAZ FİYATINDA İNDİRİM DE MASADA YER ALACAK

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak kongrenin ana fikrini barış için paylaşma olduğunu söyledi. Bakan Albayrak yaptığı açıklamada, “Artık enerjide yeni bir sürecin arefesindeyiz. Bir zamanlar kan, gözyaşı ve savaşlarla birlikte anılan enerji kaynaklarına hakim olma çabası, bugün enerji üretimi, dağıtımı ve paylaşımı noktasında bölgesel ittifakların kurulma noktasında. Umuyoruz ki itici bir güç olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Kongre’de Azerbaycan, Venezuela Devlet Başkanlarının yanı sıra 250’den fazla bakan ve enerji şirket yöneticisi yer alacak. Enerji Kongresi’ne yaklaşık 7 bin davetli katılacak ve bu rakamın büyük çoğunluğu yabancılardan oluşacak. Kongre salonunda düzenlenen fotoğraf sergisi ile 15 Temmuz darbe girişimi yabancılara anlatılmaya çalışacak.

Fotoğraf sergisinin yanında  15 Temmuz darbe girişimini anlatan broşürler de dağıtılacak. Dakika dakika neler yaşandı anlatan bir almanak hazırlandı ve bir de fotoğraf albümü verilecek. Toplantıya gelecek katılımcılar nedeniyle Harbiye’deki Kongre Merkezine giden yollar trafiğe kapatıldı. Bölge bariyerlerle çevrildi. Katılımcılar 3 elektronik arama noktasından geçerek alana girebilecek.

Hakkında admin

Check Also

Antalya’da Polise Evinin Önünde Saldırı

Antalya’nın Kepez İlçesinde ikamet eden bir polis memuruna evinin önünde saldırıldı. Yüzlerini maskeler ile kapatan saldırganlar, polis memurunu evinin önünde bıçakladı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir