22 Temmuz 2017 , Cumartesi

Erdoğan’ın ‘Kapıları Açarız’ Çıkışına Yanıt

Erdoğan’ın AB ülkelerine rest çekerek ‘kapıları açarız’ çıkışına ilk cevap Almanya’dan geldi.


Erdoğan’ın AB ülkelerine rest çekerek ‘kapıları açarız’ çıkışına ilk cevap Almanya’dan geldi.

Avrupa Paramentosu’nun Türkiye ile müzakereleri dondurun önerisini, Cumhurbaşkanı Erdoğan sert bir şekilde eleştirmiş ‘Verdiğiniz sözleri yerine getirmediniz. Kapıkule’ye 50 bin mülteci dayandığı zaman feryat ettiniz, ‘Acaba Türkiye sınır kapılarını açarsa ne yaparız?’ demeye başladınız. Bana bak, eğer daha ileri giderseniz bu sınır kapıları da açılır bunu da bilesiniz.’ ifadelerini kullanmıştı.

Erdoğan’ın bu çıkışı Avrupa genelinde yankı bulmaya başladı ve ilk tepki Almanya’dan geldi. Almanya Başkanı Merkel’in sözcüsüne yaptığı basın toplantısında, Erdoğan ifadeleri hatırlatılarak Almanya’nın bu konudaki  düşüncesi soruldu. Sözcü Ulrike Demmer ise AB-Türkiye anlaşmasının sürdürülmesinin tüm taraflar için yararlı bulduklarını ve anlaşmanın bir başarı olduğunu dile getirdi. Demmer, AB’nın anlaşma koşullarını yerine getirdiğini ve tarafların tehditlerinin faydasız olduğunu ifade ederek var olan zorlukların üstesinden gelinmesi gerektiğini ifade etti.

Almanya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü de, Türkiye’nin Avrupa Birliği yolunda ilerlemesinin çıkarlarına olduğunu savunarak, kararı Türkiye’nin vereceğini ancak ayrılmasının iyi olmayacağını düşündüklerini ifade etti.

Hakkında Ahmet Alper ERALP

Ahmet Alper ERALP
9 Temmuz 1991 tarihinde Yozgat'ta doğdu. Evli. Lisans mezunu. Özel sektörde çalışıyor. ahmetalpereralp.aae@gmail.com +905336506961

Check Also

Antalya’da Polise Evinin Önünde Saldırı

Antalya’nın Kepez İlçesinde ikamet eden bir polis memuruna evinin önünde saldırıldı. Yüzlerini maskeler ile kapatan saldırganlar, polis memurunu evinin önünde bıçakladı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir