22 Temmuz 2017 , Cumartesi

Fırat Kalkanı : PKK ‘ya Suriye ‘de Şok

TSK ‘nın desteklediği ÖSO , kritik konuma sahip olan Acemiye köyünü DEAŞ ‘tan geri aldı. PKK ‘nın El Bab ve Münbiç arasındaki yolu kesilmiş oldu.


TSK ‘nın desteklediği ÖSO , kritik konuma sahip olan Acemiye köyünü DEAŞ ‘tan geri aldı. PKK ‘nın El Bab ve Münbiç arasındaki yolu kesilmiş oldu.

Fırat Kalkanı harekatı son dönemde verilen şehitlere rağmen tüm hızıyla devam ediyor. Türkiye , resmi ağızlardan defalarca Suriye’nin toprak bütünlüğünü savunduğunu açıklasa da dünya kamuoyunun baskısı artarak devam ediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz günlerde Fırat Kalkanı harekatında El Bab ‘dan sonra Münbiç hedefini gösterdi. Bunun üzerine , özellikle Avrupa ülkelerinden tepkiler yükseldi.

2016-11-27-00-27-21Suriye öyle bir karmaşa haline geldi ki Rusya , Amerika , Avrupa ülkeleri , İran , Esad rejimi ve Türkiye birbirlerine dokunmadan kendi menfaatlerini gerçekleştirmek peşindeler. Ancak Suriye coğrafyası bu kadar ülke için çok küçük geliyor. Zaman zaman ülkelerin birbirlerinin önünü kesmemesi imkansız hale geliyor. Bu stranç tahtasında Türkiye hamlelerini çok dikkatli yapıyor.

TSK , PKK’NIN CAN DAMARINI KESTİ

Türk Silahlı Kuvvetleri ( TSK ) , hükümetin direktifleri doğrultusunda hem DEAŞ’ın hemde PKK’nın ülkemize zarar vermesini engellemek amacıyla El Bab’ı ele geçirmek için ÖSO güçleri ile birlikte ilerlemeye devam ediyor. PKK ise El Bab ‘ı ele geçirerek kürt koridorundaki bağlantıyı sağlama almak istiyor. DEAŞ , El Bab ‘ı konum olarak ve psikolojik olarak stratejik gördüğünden burayı kimseye vermemek için olanca gücüyle direniyor.

ACEMİYE KÖYÜ , DEAŞ’TAN ALINDI

Ancak bugün dengeleri değiştirecek bir gelişme yaşandı. TSK ‘nın desteklediği ÖSO , El Bab ve Münbiç arasındaki yol üzerinde bulunan ve kavşak konumundaki stratejik Acemiye köyünü DEAŞ’tan aldı. Acemiye köyünün alınmasıyla beraber PKK’nın Münbiç ‘e terörist sevk edeceği yol kesilmiş oldu.

Hakkında Volkan YILMAZ

Volkan YILMAZ
1980 yılında Çorum ilinde doğdu. 4 çocuk babası. Lisans mezunu. volkan@surmansethaber.com +905064704060

Check Also

Antalya’da Polise Evinin Önünde Saldırı

Antalya’nın Kepez İlçesinde ikamet eden bir polis memuruna evinin önünde saldırıldı. Yüzlerini maskeler ile kapatan saldırganlar, polis memurunu evinin önünde bıçakladı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir