24 Temmuz 2017 , Pazartesi

Genç Kadını Tekmeleyen Saldırgan Tutuklandı

İstanbul’da Ayşegül Terzi’ye şort giydiği gerekçesiyle tekme ile saldıran Abdullah Çakıroğlu bu kez tutuklandı. Daha önce basit yaralama suçundan ifade veren şüpheli serbest kalmıştı. Sonrasında yoğun tepkiler olmuştu. Adalet Bakanlığı bu konuda yeni bir tasarı hazırlıyor.


İstanbul’da Ayşegül Terzi’ye şort giydiği gerekçesiyle tekme ile saldıran Abdullah Çakıroğlu bu kez tutuklandı. Daha önce basit yaralama suçundan ifade veren şüpheli serbest kalmıştı. Sonrasında yoğun tepkiler olmuştu. Adalet Bakanlığı bu konuda yeni bir tasarı hazırlıyor.

 

Belediye otobüsünde Ayşegül Terzi’ye tekmeyle saldıran Abdullah Çakıroğlu çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Şüpheli Abdullah Çakıroğlu bu kez basit yaralama suçundan değil “toplumu kin ve düşmanlığa sevk etmeye yönelik şiddet kullanarak kişinin dini inanç ve yaşam tarzına müdahale etmek” suçlamasıyla cezaevine gönderildi. Abdullah Çakıroğlu poliste ve savcılıkta verdiği ifadede Ayşegül Terzi’ye şort giydiği için saldırdığını kabul etti. Psikolojik sorunları olduğunu öne sürdü. Savcılık önce basit yaralama suçundan ifadesini aldı ve mahkemeye sevk etmeden de serbest bıraktı. Kanununa göre cezası iki yıldan az olan suçlarda tutuklama yapılamıyordu. 

genc-kadini-tekmeleyen-saldirgan-tutuklandi SALDIRGAN CEZA EVİNDE

Ayşegül Terzi’ye saldıran Abdullah Çakıroğlu’nun serbest bırakılması toplumda büyük tepki yarattı. Adalet Bakanlığı da harekete geçti. Bakanlık basit yaralama suçlarına da tutuklama getiren düzenlemeler yapılacağını duyurdu. Hukukçulara göre dosyada değerlendirme ilk gözaltı sırasında eksik yapıldığı için saldırgan ikinci kez gözaltına alınarak adliyeye sevk edildi. Savcı Çakıroğlu’nun iki farklı maddeden “Toplumu kin ve düşmanlığa sevk etmek ve Şiddet kullanarak kişinin dini inanç ve yaşam tarzına müdahale etmek” suçlarından tutuklanmasını istedi.  Savcının iddianamesi üzerine mahkemede görülen duruşma sonucu zanlı tutuklanarak cezaevine gönderildi.

BASİT YARALAMALARA HAPİS CEZASI GELİYOR

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya saldırıya uğrayan hemşire Ayşegül Terzi ile telefonda görüştü. Kadına şiddetin kabul edilemez olduğunu ve bakanlık olarak olayın takipçisi olacaklarını söyledi. Genç bir kadına şort giyiyor diye tekmeyle saldırılması Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli’ye de soruldu. Kadına şiddete yönelik Adalaet Bakanlığının tasarısından söz eden Canikli,

“Kadına şiddete yönelik olarak hukuk sistemimizde otomatik olarak bunların tutuklanması gibi bir durum söz konusu değil. Buna yönelik olarak buna benzer hadiselerde tutuklamayı zorunlu hale getirecek bir çalışma Adalet bakanlığını tarafından yapılıyor. Özellikle bu şekildeki  saldırılar vuku bulduğunda bunların sonucu olarak otomatik bir şekilde tutuklanması ve cezanın ağırlaştırılmasına da imkan sağlayacak olan bir düzenleme konusunda Adalet Bakanlığın çalışıyor.”

ifadelerini kullandı.

Hakkında admin

Check Also

Antalya’da Polise Evinin Önünde Saldırı

Antalya’nın Kepez İlçesinde ikamet eden bir polis memuruna evinin önünde saldırıldı. Yüzlerini maskeler ile kapatan saldırganlar, polis memurunu evinin önünde bıçakladı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir