24 Temmuz 2017 , Pazartesi

HDP Son Durum

HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ile Figen Yüksekdağ’ın da aralarında bulunduğu HDP’li 9 milletvekili 2 gün önce tutuklanmıştı. 2 gündür Diyarbakır’da toplantı yapan HDP’liler aldıkları kararları bugün açıkladı.


HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ile Figen Yüksekdağ’ın da aralarında bulunduğu HDP’li 9 milletvekili 2 gün önce tutuklanmıştı. 2 gündür Diyarbakır’da toplantı yapan HDP’liler aldıkları kararları bugün açıkladı.

HDP Meclis grubu ve MYK’nın aldığı karar ilk anda HDP’nin meclisten çekildiği yönünde algılandı. Ancak gerçek böyle değil. Yapılan açıklamaya göre HDP’liler Meclisten tamamen çekilmediler. Sadece Meclisteki faaliyetlerini durdurdular.

Açıklama HDP sözcüsü Ayhan Bilgen’den geldi. Açıklamaya göre HDP, yasama organındaki yani TBMM’deki çalışmalarını durdurmaya karar verdi.

Buna göre HDP kararlarında değişiklik olana kadar TBMM Genel Kurul’una ve TBMM Komisyon çalışmalarına katılmayacak.

Bu durumda karar, Meclisten çekilme olmayacağı, görevlerden istifa edilmeyeceği ancak bir süre bu tutuklamaların protesto edileceği anlamına geliyor.

Bundan sonra ne olacak sorusuna da cevağ veren Bilgen, halklarımızla buluşacağız dedi. Açıklamalarını: Önümüzdeki günlerde il il, ilçe ilçe, mahalle mahalle, köy köy, ev ev dolaşarak halkımızın şikayet ve önerilerini dinleyeceğiz. Bileşenlerimizle, demokrasi, barış ve emek güçleriyle, STK, sendika, meslek birlikleri ve inanç gruplarıyla tartışarak önerilerini alacağız. Tüm bu istişareler sonucunda yapılan önerileri değerlendirip sonuçları kamuoyuyla paylaşacağız, diyerek devam ettirdi. hdp-cekildi

EŞ GENEL BAŞKAN SEÇİMİ

Gazeteciler HDP sözcüsü Bilgen’e, “Yeni eş genel başkanlık seçimi olacak mı?” sorusunu sordu.

Bilgen ise soruyu: Bunların hepsini önümüzdeki günlerde halkımızla tartışacağız. Bu ülkede yasama organının bir işlevi var mı, teknik tartışmaların anlamı var mı, bunlara halk karar verecek. Nerede ve nereye kadar olacağımıza bundan sonra onlarla karar vereceğiz. Şu an Türkiye bir dönüm noktasındadır. Böyle küçük ayrıntılarla tartışmak yerine, bu kararın Türkiye için hatta dünya için ne ifade ettiğini görmek istiyoruz. Biz çok net bir açıklama yaptık, bu açıklamanın gereğini yapacağız. Gündemimizde halkla beraber karar vermek var, açıklamalarıyla cevapladı.

Hakkında Ahmet Alper ERALP

Ahmet Alper ERALP
9 Temmuz 1991 tarihinde Yozgat'ta doğdu. Evli. Lisans mezunu. Özel sektörde çalışıyor. ahmetalpereralp.aae@gmail.com +905336506961

Check Also

Antalya’da Polise Evinin Önünde Saldırı

Antalya’nın Kepez İlçesinde ikamet eden bir polis memuruna evinin önünde saldırıldı. Yüzlerini maskeler ile kapatan saldırganlar, polis memurunu evinin önünde bıçakladı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir