23 Temmuz 2017 , Pazar

İlk Turistik Denizaltı Nemo Primero Hazır

Antalya Valisi Münir Karaloğlu, ilk turistik denizaltı “Nemo Primero” ile deneme dalışı yaptı.


Antalya Valisi Münir Karaloğlu, ilk turistik denizaltı “Nemo Primero” ile deneme dalışı yaptı.

Antalya Valisi Münir Karaloğlu, turistik denizaltı “Nemo Primero” ile deneme dalışı yaptı.

Nemo Primero’nun turistik dalışlara 1 Nisan 2017 tarihinde başlaması planlanıyor. Antalya Valisi Karaloğlu, Nemo Primero adlı denizaltıya Kemer karayolundaki balıkçı barınağından binerek deneme dalışına katıldı.

Karaloğlu, 20 metreye dalan denizaltının ön kısmına geçti. Karaloğlu’nu denizin 20 metre altında, “Türk turizminin geleceği için el ele” yazılı pankart ile dalgıçlar karşıladı.

Karaloğlu, denizaltında gazetecilere açıklamalarda bulundu. Karaloğlu, turizm çeşitliliğinin, alternatif turizm açısından denizin altını da kullanmanın ciddi avantaj sağlayacağını belirtti. Karaloğlu, turistik denizaltının, denizin altını görme imkanı vereceğini, 2017 turizm sezonu için de farklılık oluşturacağını söyledi. Karaloğlu, denizin altının üstünden daha rahat olduğunu ifade etti. Karaloğlu, gezinin keyifli geçtiğini dile getirdi. Karaloğlu, Antalya’nın, turizm açısından en kötü sezonlardan biri olarak gösterilen geçen yıl bile 6,5 milyon turist ağırladığını, 2017’nin ise turizm açısından 2016’nın çok üstüne çıkılacağı bir sene olacağını kaydetti.

UZAYDA DOLAŞIYOR GİBİ SUYUN ALTINDA DOLAŞIYORSUNUZ

Denizaltının dört kaptanından biri Şakir Tankut Ambarcı da turistik denizaltının suyun altında adeta uçuyormuş hissi verdiğini söyledi. Ambarcı denizaltıyla dalmayı, “Muhteşem zevkli, çok güzel.” diye nitelendirdi. Ambarcı, “Adeta uzay gemisi gibi. Uzayda dolaşıyor gibi suyun altında dolaşıyorsunuz.” dedi.

Denizaltının diğer bir kaptanı Ahmet Mertcan ise turistik denizaltının emniyetli, 18 metre boyunda, 44 yolcu, 110 metre dalış ve 72 saat su altında kalma kapasitesine sahip olduğunu belirtti. Mertcan, su altındayken emniyet gemisi ile su altı telefonu aracılığıyla sürekli irtibat halinde olduklarını anlattı. Mertcan açıklamalarına şöyle devam etti: “Bu irtibat kesildiği an biz de dalışı kesiyoruz, dalışa devam etmiyoruz. Bizim savaş denizaltılarından en büyük farkımız, ön, arka, yan camlar. İnsanlar su altı güzelliklerini görebiliyor.”

Hakkında Ahmet Alper ERALP

Ahmet Alper ERALP
9 Temmuz 1991 tarihinde Yozgat'ta doğdu. Evli. Lisans mezunu. Özel sektörde çalışıyor. ahmetalpereralp.aae@gmail.com +905336506961

Check Also

Antalya’da Polise Evinin Önünde Saldırı

Antalya’nın Kepez İlçesinde ikamet eden bir polis memuruna evinin önünde saldırıldı. Yüzlerini maskeler ile kapatan saldırganlar, polis memurunu evinin önünde bıçakladı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir