Irak’taki Zehirli Gaz Bulutu Türkiye’ye Geliyor Asit Yağmurları Başlayabilir

Terör örgütü IŞİD, Musul’un yakınlarındaki El Mişrak kükürt üretimi tesisini ateşe verdi. IŞİD’in bu eylemi Musul ve çevresinde felakete neden oldu. Bölgede oluşan zehirli kükürt bulutu her an Türkiye sınırından geçebilir.


Terör örgütü IŞİD,  Musul’un yakınlarındaki El Mişrak kükürt üretimi tesisini ateşe verdi. IŞİD’in bu eylemi Musul ve çevresinde felakete neden oldu. Bölgede oluşan zehirli kükürt bulutu her an Türkiye sınırından geçebilir.

Şu ana kadar Musul çevresinde oluşan zehirli bulut kütlesi rüzgar etkisiyle Türkiye sınırını geçememişti. Ancak meteorolojik veriler korkuttu. Rüzgarın esme yönü bu geceden itibaren değişebilir. Esme yönü değişir ise zehirli gaz bulutunun Türkiye’ye girmesine neden olacak. Nemin etkisiyle sınırdaki bazı illerde asit yağmurları oluşacak. Mardin ve Şırnak asit yağmurlarının öncelikli olarak beklendiği iller arasında.

Yağış nemin artışına neden olursa etkisi artan yağış ile cuma ve cumartesi günleri asit yağmurları bitki örtüsü ve ağaçlara zarar verebilir.

Varsayımlara göre SO2 havada 7 gün asılı kalabiliyor ve  nem olmadığı sürece yağış oluşturamıyor. Ancak şu an içinde bulunduğumuz mevsim nedeniyle hava koşulları, nem ve dolayısı ile asit yağmurları oluşturmaya oldukça yatkın. Sülfür yangınları konusunda dikkatli olunması gerekiyor.

Hakkında Ahmet Alper ERALP

Ahmet Alper ERALP
9 Temmuz 1991 tarihinde Yozgat'ta doğdu. Evli. Lisans mezunu. Özel sektörde çalışıyor. ahmetalpereralp.aae@gmail.com +905336506961

Check Also

Antalya’da Polise Evinin Önünde Saldırı

Antalya’nın Kepez İlçesinde ikamet eden bir polis memuruna evinin önünde saldırıldı. Yüzlerini maskeler ile kapatan saldırganlar, polis memurunu evinin önünde bıçakladı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir