21 Ağustos 2017 , Pazartesi

SAAT KAÇ?

Saat kaç? Türk halkı güne bu soruyla uyandı. Sabah kalkınca herkesin sosyal medya üzerinden en çok sorduğu soru “şu an saat kaç?” oldu.


Saat kaç? Türk halkı güne bu soruyla uyandı. Sabah kalkınca herkesin sosyal medya üzerinden en çok sorduğu soru “şu an saat kaç?” oldu.

Saat kaç? Evet bugün 04.00’dan itibaren herkesin kafasını karıştıran bu sorunun cevabı aslında çok basit. Her yıl olanın aksine bu yıl saatler 1 saat geri alınmadı. Fakat internete bağlı teknolojik cihazlar, Avrupa saat dilimine göre otomatik ayarlandığı için, herkesin elektronik, dijital saati kendini 1 saat geri aldı. Kafa karışıklığı da burada başladı.

SAATLER NEDEN OTOMATİK OLARAK GERİ ALINDI?  

Bu seneye kadar Türkiye, Avrupa ile uyumlu olarak UTC+2 Evrensel Saat Dilimini kullanıyordu. İnternete bağlı teknolojik ürünler de (Telefonlar, bilgisayarlar, tabletler vs.) bu durumdan dolayı sabaha karşı 04.00’te kendilerini otomatik olarak 1 saat geri aldı. Fakat Resmi Gazete’de yayımlandıktan sonra Türkiye UTC+2 Evrensel Saat Diliminden UTC+3 saat dilimine geçti. Bu sebeple “kış saati uygulaması” olarak bilinen, saatlerin 1 saat geri alınma uygulaması ortadan kalkmış oldu.

AVRUPA İLE ARAMIZDAKİ SAAT FARKI 2’YE ÇIKTI

Avrupa ülkelerinde bir değişiklik olmadığı için, o ülkeler UTC+2 Evrensel Saat Dilimini kullanmaya devam ediyor. Türkiye ise bu sabah saatleri 1 saat geri almayarak UTC+3 Evrensel Saat Dilimine geçmiş oldu. Bu durum Avrupa ile aramızdaki saat farkını 1 saatten 2 saate çıkardı. Başta Almanya, Fransa, Hollanda, Belçika, İtalya, İsveç, İsviçre olmak üzere birçok Avrupa ülkesi ile aramızda 2 saat fark var artık. Yani Türkiye saati o ülkelerin saatlerinden tam 2 saat önde olacak. İngiltere’den ise 3 saat önde olacak.

TÜRKİYE GÜN IŞIĞINDAN DAHA ÇOK FAYDALANACAK, ELEKTRİK TÜKETİMİ AZALACAK

Eskiden bilinenin aksine, gün ışığından daha fazla değil daha az faydalanabiliyordu Türkiye. Avrupa ile aramızdaki saat farkı fazla olmasın diye Avrupa ile aynı anda Türkiye de ulusal saatini bir saat geri alıyordu kışa girerken. Ancak artık gün ışığından daha fazla faydalanabilmek için bu uygulama son buldu. Türkiye yılın geri kalanını da yaz saati uygulamasındaki gibi geçirecek. Bu sayede akşam hava daha geç kararacak. Ülke genelinde vatandaşların elektrik tüketimi de azalmış olacak.

NAMAZ VAKİTLERİNE DİKKAT 

Diyanet İşleri Başkanlığı da vatandaşları uyardı. Vatandaşlardan namaz vakitlerini, takvimde önceden yazılı olan saatlerin üzerine 1 saat ekleyerek ayarlamaları istendi. Diyanet, Müftülükler için de genelge yayımladı. Artık ezan da takvimde yazılı olan saatten 1 saat geç okunacak.

 

Hakkında Ahmet Alper ERALP

Ahmet Alper ERALP
9 Temmuz 1991 tarihinde Yozgat'ta doğdu. Evli. Lisans mezunu. Özel sektörde çalışıyor. ahmetalpereralp.aae@gmail.com +905336506961

Check Also

Antalya’da Polise Evinin Önünde Saldırı

Antalya’nın Kepez İlçesinde ikamet eden bir polis memuruna evinin önünde saldırıldı. Yüzlerini maskeler ile kapatan saldırganlar, polis memurunu evinin önünde bıçakladı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir