24 Temmuz 2017 , Pazartesi

HDP’li Vekiller Gözaltında Demirtaş Mahkemeye Sevk Edildi

Meclis kararıyla milletvekilleri dokunulmazlığı kaldırıldıktan sonra ifade vermeyi reddeden Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş gözaltına alındı.


Meclis kararıyla milletvekilleri dokunulmazlığı kaldırıldıktan sonra ifade vermeyi reddeden, Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş gözaltına alındı.

Hakkari, Şırnak, Diyarbakır, Van ve Bingöl Cumhuriyet Başsavcılıkları tarafından yürütülen operasyon kapsamında 12 HDP’li vekil gözaltına alındı. Gözaltına alınan vekiller arasında HDP Eşbaşkanları Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ ve Sırrı Süreyya Önder de bulunuyor.

İLGİLİ HABER İÇİN AŞAĞIDAKİ LİNKİ TIKLAYINIZ

Sosyal Medyaya Girilmiyor, İnternet Yavaş!

Eşbaşkanlar Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ 6-8 Ekim olaylarında halka sokağa çıkın çağrısı yapmakla suçlanıyor.

 

Selahattin Demirtaş, tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edildi.

HDP Eşbaşkanlarından Selahattin Demirtaş, Diyarbakır’daki evinde gözaltına alınarak emniyete götürüldü. Demirtaş, tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Figen Yüksekdağ ise Ankara’daki evinde gözaltına alındı.

Diğer gözaltına alınan HDP’li milletvekilleri:

-Ankara milletvekili Sırrı Süreyya Önder Diyarbakır’da adliyeye sevk edildi.– Şırnak milletvekilleri Leyla Birlik ve Ferhat Encü
Diyarbakır milletvekilleri Ziya Pir, Nursel Aydoğan ve İdris Baluken (Bingöl’de adliyeye sevk edildi)
– Mardin milletvekili Gülser Yıldırım
– Hakkari milletvekilleri Abdullah Zeydan ve Selma Irmak
– Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, HDP Milletvekilleri Demirtaş, Yüksekdağ, Önder, Pir, Yıldırım ve Taşçıer hakkında “silahlı terör örgütüne üye olma, suç işlemeye tahrik ve terör örgütü propagandası yapmak” suçlarından soruşturma yürütüldüğünü ve bu isimler hakkında kuvvetli suç süphesi olduğunu gösteren somut deliller bulunduğunu ifade edildi.

Başsavcılık yaptığı açıklamada soruşturma sürecinden kamuoyunun haberdar edileceğini bildirdi.

Soruşturma kapsamında gözaltına alınan vekillerin dokunulmazlığı meclis tarafından kaldırılmıştı.

HDP vekillerden Faysal Sarıyıldız ve Tuğba Hezer Öztürk yurt dışında olduğu için gözaltına alma işlemi gerçekleştirilemedi.

Demirtaş, “Diyarbakır’daki evimde zorla gözaltına alınma kararı ile emniyet yetkilileri kapımdalar” diye tweet atarak gözaltına alınmasını kamuoyuna duyurdu.

 

Hakkında Ahmet Alper ERALP

Ahmet Alper ERALP
9 Temmuz 1991 tarihinde Yozgat'ta doğdu. Evli. Lisans mezunu. Özel sektörde çalışıyor. ahmetalpereralp.aae@gmail.com +905336506961

Check Also

Antalya’da Polise Evinin Önünde Saldırı

Antalya’nın Kepez İlçesinde ikamet eden bir polis memuruna evinin önünde saldırıldı. Yüzlerini maskeler ile kapatan saldırganlar, polis memurunu evinin önünde bıçakladı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir