22 Temmuz 2017 , Cumartesi

Sular Çekildi, Eski Evler Su Yüzüne Çıktı!

Çanakkale Biga İlçesi Eşelek Köyü, tarihi bir kötü. Rumi takvime göre adlandırıldı. Buraya “ Bakacak Barajı “ kurulmuştu. Baraj köydeki evlerin hepsini su altına almış ve köyden o tarihten beri bir haber alınamamıştı. Ancak köyün tarihini bilenler, sürekli Köyle ilgili açıklamalar yapmaktaydı…


Çanakkale Biga İlçesi Eşelek Köyü, tarihi bir köy. Rumi takvime göre adlandırıldı. Buraya “ Bakacak Barajı “ kurulmuştu. Baraj köydeki evlerin hepsini su altına almış ve köyden o tarihten beri bir haber alınamamıştı. Ancak köyün tarihini bilenler, sürekli Köyle ilgili açıklamalar yapmaktaydı…

 

Biga İlçesine bağlı Eşelek Köyü, tarih kokan bir yerleşim yeri. Türk-Oğuz boyları göç ederek bu bölgeye gelmiş ve burada bir yerleşik hayat kurmuştu. Ancak, sonrasında evler eskimiş, Eşelek köyünde yaşamış bazı kişiler de buradan taşınmışlardı. Devlet düzenlemesiyle, Su ihtiyacını karşılamak adına, buraya “ Bakacak Barajı” kurulmasını planladı. Sonrasında Köy su altında kalarak, bir daha evleri de kimseler göremedi. Ama zamanla Bakacak Barajında yeterli su miktarı kalmadı. Sular çekilmeye başladı. Bunun sonucunda ise tamamen su kalmadı. Şimdi ise eski Köy ortaya çıktı, herkes şaşırdı.

Evler Zarar Görmemiş

Baraj suyu çekildikten sonra, eski yapılanma ortaya çıktı. Ama Evlerin hiç zarar görmemesi, tarih açısından önemliydi. Eksi yerleşim yerlerine uygun yapılan Binalar, çok az yıpranmalarla, günümüze kadar gelmiş. Barajdaki su çekilmesiyle beraber, ortaya güzel bir Köy manzarası çıktı. İnsanlarda şaşırdı bu duruma. Ama Baraj suyunun evlere o kadar da zarar vermesiyle beraber, tarih yeniden Biga’da canlandı. Türk-Oğuz beylerine ait bu yerleşim yerine, insanlar şimdi merakla bakmaya gelmekte.

Hakkında admin

Check Also

Antalya’da Polise Evinin Önünde Saldırı

Antalya’nın Kepez İlçesinde ikamet eden bir polis memuruna evinin önünde saldırıldı. Yüzlerini maskeler ile kapatan saldırganlar, polis memurunu evinin önünde bıçakladı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir