24 Temmuz 2017 , Pazartesi

İstismar Ettiği Çocuk İle Evlenmiş İstismarcının Suçu Ertelenecek

AKP, Meclis’e çok konuşulacak bir önerge sundu. Önergeye göre, tecavüz ettiği çocuk ile evlenen tecavüzcünün cezası ertelenecek.


AKP, Meclis’e çok konuşulacak bir önerge sundu. Önergeye göre, istismar ettiği çocuk ile evlenmiş istismarcının cezası ertelenecek.

AKP’li vekillerin oyları ile, TBMM Genel Kurulu çok tartışılacak bir önergeye imza attı. AKP Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 213. maddesine bakılmaksızın, istismarcının, istismar ettiği kişi ile evlenmesi durumunda cezasının ertelenmesini talep etti.Geçmişte bu durumla karşı karşıya kalmış ve ceza almış olsa bile suçlunun, mağdur ile evlenmiş olması ya da evlenmesi durumunda ceza ertelenecek.

Muhalefetin itirazlarına rağmen, Mecliste AKP’nin önergesi son anda kabul edildi.
CHP ve HDP’li vekillerin açık oylama talebi üzerine, önerge 184 oyu geçemedi ve önerge yeteri oya ulaşamadı. Önerge salı günü tekrar görüşülecek.
 
Önerge şu şekilde:
“(2) Cebir, tehdit, hile veya iradeyi etkileyen başka bir neden olmaksızın 16/11/2016 tarihine kadar işlenen cinsel istismar suçundan, mağdurla failin evlenmesi durumunda, Ceza açıklanmasının geri bırakılmasına, hüküm verilmiş ise cezanın infazının ertelenmesine karar verilir. Zamanaşımı süresi içinde evliliğin, failin kusuruyla sona ermesi halinde fail hakkıdaki hüküm açıklanır veya cezanın infazına devam olunur. Bu fıkra uyarınca fail hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına veya cezanın infazının ertelenmesine karar verilmesi durumunda, suçqan azmettiren veya işlenişine yardım edenler hakkında kamu davasının düşmesine veya infazının ortadan kaldırılmasına karar verilir”
Önerge gerekçesine ; “cebir, tehdit, hile veya iradeyi etkileyen başka bir neden olmaksızın işlenen cinsel istismar suçunda, mağdur ile failin evlenmesi durumunda fail hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına veya cezanın infazının ertelenmesine imkan veren düzenleme yapılmaktadır” ifadesine yer verildi.
ÖNERGEYE TEPKİLER BÜYÜYOR
Sosyal medya başta olmak üzere bir çok alandan önergeye tepkiler gelmeye devam ediyor. Tartışmaları da beraberinde getiren önergenin kabul edip edilmeyeceği merak konusu.

Hakkında Ahmet Alper ERALP

Ahmet Alper ERALP
9 Temmuz 1991 tarihinde Yozgat'ta doğdu. Evli. Lisans mezunu. Özel sektörde çalışıyor. ahmetalpereralp.aae@gmail.com +905336506961

Check Also

Antalya’da Polise Evinin Önünde Saldırı

Antalya’nın Kepez İlçesinde ikamet eden bir polis memuruna evinin önünde saldırıldı. Yüzlerini maskeler ile kapatan saldırganlar, polis memurunu evinin önünde bıçakladı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir