22 Temmuz 2017 , Cumartesi

TSK İçin Yapılan Göktürk-1 Sahneye Çıkıyor

Türkiye’ye güç katacak GÖKTÜRK 1 uydusu 5 Aralık’ta Fransa’dan fırlatılacak. TSK’ nın hedef istihbaratı yanı sıra diğer kamu kurum ve kuruşlarına da çeşitli faydaları olacak.


Türkiye’ye güç katacak GÖKTÜRK 1 uydusu 5 Aralık’ta Fransa’dan fırlatılacak. TSK’ nın hedef istihbaratı yanı sıra diğer kamu kurum ve kuruşlarına da çeşitli faydaları olacak.

Türk Silahlı Kuvvvetleri ( TSK ) için dizayn edilen Göktürk-1 uydusu 5 Aralık’ta fırlatılacak. Türk Silahlı Kuvvvetleri ( TSK ) uzun süredir hedef istihbaratında kullanmak üzere bir uyduya ihtiyacı olduğunu yetkili makamlara bildiriyordu. Uydu yapım maliyetinin yüksek olması sebebiyle mevcut ülke ekonomisi şartları dikkate alınarak ötelenmişti. Türk Silahlı Kuvvvetleri ( TSK ) sonunda istediği uyduya kavuşacak.

2016-12-01-12-16-00

GÖKTÜRK 1 uydusu sadece Türk Silahlı Kuvvvetleri’nin ( TSK )  hedef istihbaratını gerçekleştirecek şekilde dizayn edilmedi. Aynı zamanda 5 Aralık’ta gönderilecek uydu ile diğer kamu kurum ve kuruluşları için çevre ve yapılaşmanın izlenmesi, tarımsal rekolte tespiti, belediyecilik uygulamaları, sınır kontrolü, kadastro faaliyetleri gerçekleştirilebilecek. Diğer kamu kurum ve kuruluşlarına uzaktan algılama yeteneği sunacak olan GÖKTÜRK 1 uydusu merakla bekleniyor. Uydu , dünyadaki benzerlerine göre daha yüksek çözünürlükte görüntüler aktarabilecek.

GÖKTÜRK 1 ‘ÖZELLİKLERİ

Uydu dünyanın çevresini 90 dakikada bir turlayabilecek. Dünyanın etrafında turlarken yaklaşık 60 bin görüntüyü aktaracağı tahmin ediliyor. Ülkemiz üzerinden geçerken aldığı görüntüleri, Hava Kuvvetleri Komutanlığı Uydu Yer İstasyonuna aktaracak.

Hakkında Volkan YILMAZ

Volkan YILMAZ
1980 yılında Çorum ilinde doğdu. 4 çocuk babası. Lisans mezunu. volkan@surmansethaber.com +905064704060

Check Also

Antalya’da Polise Evinin Önünde Saldırı

Antalya’nın Kepez İlçesinde ikamet eden bir polis memuruna evinin önünde saldırıldı. Yüzlerini maskeler ile kapatan saldırganlar, polis memurunu evinin önünde bıçakladı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir