26 Temmuz 2017 , Çarşamba

Türkiye ve Şanghay 5’lisi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şanghay 5’lisi ile ilgili açıklamalarda bulunda. Türkiye’nin önümüzdeki dönemde Şanghay 5’lisi olarak bilinen birliğe katılabileceği mesajını verdi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şanghay 5’lisi ile ilgili açıklamalarda bulunda. Türkiye’nin önümüzdeki dönemde Şanghay 5’lisi olarak bilinen birliğe katılabileceği mesajını verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz günlerde Pakistan ve Özbekistan’a ziyarette bulunmuştu. Erdoğan, ziyaretleri sonrası Semerkant’tan Türkiye’ye dönerken, beraberindeki gazetecilerin sorularını yanıtladı. Avrupa Birliği’nin yıllardır bizi oyalaması ile ilgili soruya; AB yıllardır bizle ilgili hayırlı bir rüya görmedi. Yıl sonuna kadar bekleyelim, ardından biz de farklı alternatifleri değerlendirelim. Mesela Türkiye, Şanghay 5’lisi içerisinde çok daha rahat hareket eder, dedi.

ERDOĞAN: BANA GÖRE BREXIT GÜZEL BİR TEVAFUK OLDU

Gazetecilerin İngiltere’de yaşanan Brexit ile ilgili sorduğu soru üzerine Erdoğan: Brexit bana göre güzel bir tevafuk oldu. Avrupa’nın diğer ülkelerinde de böyle şeyler olabilir. Fransa ve İtalya’dan da bir takım sesler geliyor. İzleyip göreceğiz. Geçenlerde AB ülkelerinin Dışişleri Bakanları Türkiye ile ilgili bir araya geldi. Önce hırsla bir araya geldiler fakat sadece Avusturya, Türkiye ile müzakereler dondurulsun, şeklinde bir beyanda bulundu. Bu tabii önemli bir şey. Asıl önemlisi Türkiye’nin rahat olması. İlla AB olacak dememeliyiz. Benim kanaatim bu yönde. Bazı çevreler eleştirebilir. Fakat benim fikrim artık Türkiye’nin Şanghay 5’lisi içerisinde yer alabilecek olması. Bu fikrimi hem sayın Putin’e hem de sayın Nazarbayev’e söyledim. Şanghay İşbirliği Örgütü’nde başlangıçta 5 ülke vardı. Daha sonra bunlara Özbekistan, Pakistan ve Hindistan katıldı. Şu an İran da girmek istiyor. Hatta sayın Putin ile son görüşmemizde bunu değerlendirdiklerine dair bilgi aldım. Temenni ederim ki olumlu bir gelişme olması halinde yani Türkiye’nin de Şanghay 5’lisi içerisinde yer alması halinde bu iki taraf için de hayırlı olacaktır. Türkiye Şanghay 5’lisi içerisinde çok daha rahat hareket edecektir.

Hakkında Ahmet Alper ERALP

Ahmet Alper ERALP
9 Temmuz 1991 tarihinde Yozgat'ta doğdu. Evli. Lisans mezunu. Özel sektörde çalışıyor. ahmetalpereralp.aae@gmail.com +905336506961

Check Also

Antalya’da Polise Evinin Önünde Saldırı

Antalya’nın Kepez İlçesinde ikamet eden bir polis memuruna evinin önünde saldırıldı. Yüzlerini maskeler ile kapatan saldırganlar, polis memurunu evinin önünde bıçakladı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir