BM İNSAN HAKLARI KONSEYİNDE RUSYA YOK SUUDİ ARABİSTAN VAR

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu yeni 14 üyesini belirlemek için oylama yaptı. Suudi Arabistan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları konsey üyeliğine seçilirken, Rusya üyeliğine devam edemedi.


Birleşmiş Milletler Genel Kurulu yeni 14 üyesini belirlemek için oylama yaptı. Suudi Arabistan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları konsey üyeliğine seçilirken, Rusya üyeliğine devam edemedi.

BM İnsan Hakları Konsey üyeliği için oylama yapıldı. Yapılan oylamada Rusya üyeliğine devam etmedi. Rusya’nın üyeliğe devam edememe gerekçesi olarak Halep’teki hava saldırıları gösteriliyor.

Konsey için seçilen yeni üyeler arasında hala Suudi Arabistan’ın bulunması ise insan hakları örgütleri tarafından eleştirildi.

Konseyde insan hakları konuları görüşülüyor ve konseyin 47 üyesi bulunuyor.

bm

KURULDA YAPILAN GİZLİ OYLAMA İLE 14 YENİ ÜYE BELİRLENDİ

Konseyde Doğu Avrupa grubu için iki koltuk bulunuyor. Macaristan aldığı 144 oy ile koltuklardan birine oturmaya hak kazandı. Hırvatistan ise aldığı 114 oy ile 112 oy alan Rusya’nın koltuğuna oturma hakkına sahip oldu. Halep’teki saldırılar yüzünden tepki toplayan Rusya Birleşik Milletler İnsan hakları Konsey üyeliğine devam edemedi.

Brezilya, Çin, Küba, Mısır, Irak, Japonya, Ruanda, Güney Afrika, Tunus, Birleşik Krallık, ABD ve Suudi Arabistan üyeliğe seçilen diğer ülkeler.

Yemen’deki saldırılara rağmen Suudi Arabistan’ın üyeliğe devam etmesi insan hakları örgütlerinin sert tepkilerine yol açtı.

 

Hakkında Ahmet Alper ERALP

Ahmet Alper ERALP
9 Temmuz 1991 tarihinde Yozgat'ta doğdu. Evli. Lisans mezunu. Özel sektörde çalışıyor. ahmetalpereralp.aae@gmail.com +905336506961

Check Also

Antalya’da Polise Evinin Önünde Saldırı

Antalya’nın Kepez İlçesinde ikamet eden bir polis memuruna evinin önünde saldırıldı. Yüzlerini maskeler ile kapatan saldırganlar, polis memurunu evinin önünde bıçakladı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir