22 Temmuz 2017 , Cumartesi

Yeni Yılda Tüm İllerde Çipli Kimlik Başvuruları Yapılabilecek

Ocak 2017 tarihinden itibaren çipli kimlik başvuruları tüm illerde yapılmaya başlanacak.


Ocak 2017 tarihinden itibaren çipli kimlik başvuruları tüm illerde yapılmaya başlanacak.

Şimdiye kadar pilot şehirler olarak belirlenen 10 ilden Trabzon, Rize, Artvin, Erzurum ve Erzincan’da Ekim ayından itibaren başvurular alınmaya başlandı. Diğer pilot şehirden Adıyaman, Aksaray, Burdur, Uşak ve Yalova’da ise başvurular Kasım ayının sonuna kadar yapılacak.

Yeni yılla beraber tüm illerden başvuru alınmaya başlanacak ve yeni çipli kimlik kartlarının 3 yıl içerisinde bütün vatandaşlara dağıtılması hedefleniyor. Yeni kimlik kartları standartlara uygun ve kolay taşınabilir olacak. Taklit ve sahteciliğe imkân tanımayan, elektronik ortamda güvenli kimlik doğrulama amacıyla kullanılabilecek şekilde tasarlandı.

BİRÇOK YERDE KULLANILABİLECEK

Yeni kimlik kartları ile internetin olduğu her yerde erişim sağlanabilecek. Vize muafiyeti olan ülkelere gidişlerde pasaport yerine kullanılabilecek. Yeni kart sayesinde bürokrasi azalacak. Elektronik imza olarak da kullanılabilecek kartla işlemler daha hızlı olacak.

Yetersiz kişi doğrulamasından kaynaklanan usulsüzlük ve yolsuzluğu en aza indirmeyi hedefleyen çipli kart için ilk başvurular 14 Mart’ta yapılmıştı. 2016’da yürüklüğe giren çipli kimlik kartı için ilk başvuru Kırıkkale’de yapılmıştı.

Hakkında Ercan GÜNER

Ercan GÜNER
1986 yılından Ankara'nın Çankaya ilçesinde doğdu. Selçuk Üniversitesinde Turizm ve Seyahat İşletmeciliği okudu. Özel sektörde çalışıyor. gunerercan86@gmail.com +905304196806

Check Also

Antalya’da Polise Evinin Önünde Saldırı

Antalya’nın Kepez İlçesinde ikamet eden bir polis memuruna evinin önünde saldırıldı. Yüzlerini maskeler ile kapatan saldırganlar, polis memurunu evinin önünde bıçakladı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir