22 Ağustos 2017 , Salı
ANASAYFA / Köşe Yazıları

Köşe Yazıları

Sosyal Medya Bağımlılığı Panik Atak Sebebi!

Çağın hastalığı Sosyal Medya! Teknolojinin baş döndürücü gelişimi hayatımıza sağladığı faydaları kadar, başımıza açtığı belaları ile de tartışma konusu olmaya devam ediyor. Gelişen teknoloji yaşam tarzı ve gündelik alışkanlıklarda hızlı değişikliklere neden oluyor. Peki insan metabolizması bu hızlı değişime ne kadar ayak uydurabiliyor? Bu soru uzun bir süredir uzmanların araştırmalarının temelini oluşturuyor. Ancak araştırma sonuçları, ne yazık ki teknolojinin sunduğu nimetler gibi ışık saçmıyor!

Daha Fazla »

Hamile Hanımlar Kış Aylarına Dikkat!

Uzmanlar uyarıyor! Son günlerde ülkemizi etkisi altına alan kar yağışlı ve buza çeken soğuk havalar, ne yazık ki birçok kazayı da beraberinde getiriyor. Uzmanlar özellikle hamile kadınların bu havalarda mümkün olduğunca dışarı çıkmamalarını öneriyor. Dışarı çıkmak durumunda kalan amile hanımları ise dikkatli olmaları konusunda uyarıyor. Hamilelik evresinde hareket kabiliyetleri iyice azalan kadınlar için karlı ve buzlu yollar iki kat tehlike arz ediyor. Görünmez kazaların yanı sıra, kalabalık ortamlarda kapılabilecek bakteri ve mikroplar tehlikeli düzeydeki hastalıklara davetiye çıkarıyor.

Daha Fazla »

Mitomani (Yalan Söyleme) Hastalığını Tanıyalım

Mitomaniye dikkat! Toplumda yalan söyleme hastalığı adıyla tanınan psikolojik rahatsızlık hakkında bireyler ne yazık ki çok fazla bilinçli değiller. Toplumdaki genel kanı, durmadan ve amaçsız bir şekilde yalan söyleyen kişilerde zeka geriliği olduğu veya bunun doğuştan gelen bir durum olduğu şeklinde. Ancak sanılanın aksine bu durum çok yanlış bir kanıya sebep oluyor. Mitomani, yani yalan söyleme hastalığı bilinenin aksine, sonradan ediniliyor ve alışkanlığa dönüşüyor. Hatta o kadar ileri boyuta varıyor ki kişi söylediği yalana kendisi bile inanıyor. Uzmanlar bu tip insanların psikolojik tedavi görmesi gerektiğinin altını çiziyor. Yani uzmanlar bu durumun bir hastalık olduğunu ve düzeltilebilir bir durum olduğunu belirtiyor.

Daha Fazla »