24 Temmuz 2017 , Pazartesi

Cildin Yaşlanmasını Durduran 5 Altın Kural

Cildinizin genç ve sağlıklı kalması için tonlarca para dökmeniz gerekmiyor. Cildininizin genç kalması için 5 altın kuralı alışkanlık haline getirmeniz yeterli.


Cildinizin genç ve sağlıklı kalması için tonlarca para dökmeniz gerekmiyor.  Cildininizin genç kalması için 5 altın kuralı alışkanlık haline getirmeniz yeterli.

 

1) SABAH VE AKŞAM CİLT TEMİZLİĞİ

Cildimizde bütün gece biriken yağ ve gün boyu yapışan kir, makyaj vb. cildi yaşlandıran önemli etkenlerdir. Cildimizi sabah uyandığımızda ve gece yatarken temizlemek genç ve sağlıklı kalmasını sağlayacaktır. Yağlı cilde sahip olanlar temizleme jelleri veya cilt için hassas sabunlarla, cildi kuru ve narin olanlar temizleme kremleri kullanmalılar.

2) CİLT BAKIMINIZI NEMLENDİRİCİ  KREMLERLE DESTEKLEYİN

Özellikle sonbahar ve kış mevsiminde havaları kuruması ciltleri de etkileyerek kurutur. Bu mevsimlerde Dermatologlara giden hastaların %70’inin şikayeti cilt kuruluğudur. Düzenli olarak kullanacağınız nemlendiriciler bu sorunu çözecektir. Bilinenin aksine yağlı cilde sahip olanlar da nemlendirici kullanmalıdır ancak yağ oranı az olan su bazlı nemlendiriciler kullanmalıdırlar. Yağ oranı yüksek nemlendiriciler tercih etmemeliler.

 

3) BOL SU TÜKETİLMELİ

Bilindiği üzere vücudumuzun %70’i sudur. Vücut için en önemli besin olan su, cildimizin de  aynı şekilde en önemli besinidir. Herşeyin doğal olanını organik olanını tüketmemiz gerekmektedir. İşte cildi doğal yani organik olarak nemlendirmenin yolu da bol su tüketmektir. Yeterli su tüketilmemesi kırışıklık başta olmak üzere pek çok deri hastalığına davetiye çıkartır.

4) BESLENME ALIŞKANLIĞINIZ ÇOK ÖNEMLİ

Eğer genç ve sağlıklı bir cilt istiyorsanız şeker ve karbonhidrat’ın yoğun olduğu sağlıksız gıdalardan kesinlikle uzak durmalısınız. Sebze, meyve ve protein ağırlıklı besinler cildi besler ve taze kalmasını sağlar.

5) EN AZ 8 SAAT  UYKU

Genç ve sağlıklı bir cilt için günlük en az 8 saatlik bir uyku hayati önem taşır. Çünkü hücrelerin yeteri kadar dinlenmesi gerekir. Yorgun kalan hücrelerde serbest oksijen radikalleri açığa çıkar. Bu da bağışıklık sistemini olumsuz etkiler. Bu sebepten metabolizmanın dengesi bozulur ve vücut cildi yeterince besleyemez. Buna bağlı olarak kırışıklıklar, esneklik kaybı. Tırnaklarda kırılma, saç dökülmesi vb. etkiler kaçınılmazdır. Ciltte çıkan sivilce bile geç iyileşir ve kalıcı iz bırakır. Bu yüzden günlük uyku sürenizi ihmal etmemelisiniz.

Hakkında Seçkin Erselim

Seçkin Erselim
1986 Gaziantep'te doğdu. Ankara'da yaşıyor. Abant İzzet Baysal Üniversitesi iktisat bölümü mezunu. Özel sektörde çalışıyor. seckinerselim86@gmail.com +905325248961

Check Also

Virüslerle İle İlgili Devrim Niteliğindeki Buluş!

İsrail'de yapılan araştırma virüslerle ilgili çok ilginç bir gerçeği ortaya çıkardı. Araştırma, virüslerin birbirleriyle iletişim kurabildiğini ortaya çıkardı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir