26 Temmuz 2017 , Çarşamba

Hazır Gıdalar Tehlike Saçıyor !

Sağlık Bakanlığının yeni projesi ile Türkiye daha sağlıklı beslenecek. Trans yağ kullanımı hazır gıdalarda yasaklanacak.


Sağlık Bakanlığının yeni projesi ile Türkiye daha sağlıklı beslenecek. Trans yağ kullanımı hazır gıdalarda yasaklanacak.

Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen proje kapsamında , hazır gıdalarda artık trans yağ kullanılamayacak. Ülkemizde hazır gıdaların tehlike saçtığı su götürmez bir gerçek. Ne yazık ki halk bunun çok farkında değil.

Sağlık Bakanlığı projeyi ilgili kurum ve kuruluşlar ile hazır gıda sektöründeki firma temsilcileri ile beraber yürütecek. Zamana yayılmak suretiyle hazır gıdalarda trans yağ kalmayacak. Avrupa Birliği ülkeleri trans yağ kullanımını daha önce yasaklamıştı.

2016-11-25-15-13-51

HAZIR GIDALARDA TRANS YAĞ KULLANILMAYACAK

Doktorlar tarafından trans yağ kullanımının obezite , diyabet ve hatta bazı kanser türleri gibi ölümcül olabilecek hastalıkların vücutta gelişimine ivme kattığını ifade ediyorlar.

Sağlık Bakanlığı projenin adını  ” Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı ” olarak açıkladı. Başbakanlık da bir genelge yayınlayarak projeye tüm ülkeye yaydı. Proje sadece hazır gıdalardaki trans yağ kullanımının yasaklanmasını içermiyor, proje ile beraber Türkiye’deki insanların genel anlamda sağlıklı beslenmesi amaçlanıyor. Trans yağ kullanımının yasaklanması projenin ayaklarından sadece biri.

Başbakanlık , Sağlık Bakanlığının başlattığı projeye yönelik gerekli yasal düzenleme üzerinde çalışıyor. Bakanlık yetkilileri projeyle Türkiye’de yemek kültürünün sağlık açısından olumlu anlamda değişmesinin amaçlandığını söylediler. Sektörde hazır gıda üreten işletmelere yeterli zaman tanınarak , ürünlerini daha sağlıklı üretmeleri istenecek. Sağlıklı ürün üretiminin önemli bir basamağı da trans yağ kullanımının engellenmesi olarak biliniyor. İşletmelere ne kadar süre tanınacağını yasal düzenleme yapıldıktan sonra öğreneceğiz. Ancak kaynaklar sürenin 18 aydan kısa olmayacağı kanısında birleşiyorlar.

Trans yağ nedir?

Trans yağ, bitkisel yağa “hidrojenasyon” işlemi uygulanmasıyla elde edilen yeni ürüne verilen isim olarak biliniyor. Yapılan işlem ile gıdalarda bozulmaların süresi uzatılıyor. Ancak daha geç bozulmaya sebep olan bu işlem vücuda çok fazla zarar veriyor. İnsan hayatı için önemli hastalıklar olarak bilinen felç ve birçok kalp damar rahatsızlığına sebep olduğu biliniyor.

İşletmeler ise sürece daha çok ticari baktıkları için ürünlerin raf ömrünün uzaması işletmelerin lehine oluyor. Trans yağ kullanılan hazır gıdalar , aslında hayatımızın her noktasında karşımıza çıkıyor. Bu ürünler arasında hazır patates kızartmaları , cipsler , kekler örnek olarak gösterilebilir. Kanunen bir ürünün hazırlanmasında trans yağ kullanılmış ise , ürünün ambalajının üstünde trans yağ kullanıldığının yazılması gerekiyor.

 

.

Hakkında Volkan YILMAZ

Volkan YILMAZ
1980 yılında Çorum ilinde doğdu. 4 çocuk babası. Lisans mezunu. volkan@surmansethaber.com +905064704060

Check Also

Virüslerle İle İlgili Devrim Niteliğindeki Buluş!

İsrail'de yapılan araştırma virüslerle ilgili çok ilginç bir gerçeği ortaya çıkardı. Araştırma, virüslerin birbirleriyle iletişim kurabildiğini ortaya çıkardı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir