22 Temmuz 2017 , Cumartesi

Sultan 4. Murat ‘ı Hatırlayalım

Muhteşem Yüzyıl Kösem Sultan dizisiyle yeniden hatırladığımız ünlü Osmanlı Padişahı 4. Murat , ünlü uygulamaları ve Bağdat Fatihi ünvanıyla bilinen padişahlarımızdandır.


Muhteşem Yüzyıl Kösem Sultan dizisiyle yeniden hatırladığımız ünlü Osmanlı Padişahı 4. Murat , ünlü uygulamaları ve Bağdat Fatihi ünvanıyla bilinen padişahlarımızdandır.

2016-11-19-00-41-08Bir televizyon kanalında yayınlanan Muhteşem Yüzyıl Kösem Sultan isimli diziyle tekrar hatırladığımız Osmanlı Padişahlarından 4. Murat ‘ı daha yakından tanıyalım.

4. MURAT KİMDİR ?

Sultan 4. Murat Osmanlı padişahlarının 17.sidir. Aynı zamanda İslam halifelerinin seksen ikincisidir. Sultan 4. Murad Han ‘ın babası birinci Ahmet Han, annesi ise Mahpeyker Kösem Sultan’dır. 4. Murat 1612 yılında İstanbul’da doğmuştur. Sarayda üstün bir Türk ve İslam terbiyesi almıştır. Genç Osman’ın başına gelenlerden sonra tahta geçirilen amcası Mustafa Han kısa bir süre tahtta kalmış, daha sonra tahttan indirilmiştir. 4. Murat daha 11 yaşındayken Osmanlı tahtına çıkmış ve padişah olmuştur. 4. Murat’ın yaşının küçük olması sebebiyle, Osmanlı Devleti’ni yönetemeyeceği düşünüldüğünden Mahpeyker Kösem Sultan saltanatın naibesi ilan edilmiştir. 4. Murat , 1634 yılında artık büyümüş, olgun bir devlet adamı olmuştur ve devlet işlerine bizzat el koymaya başlamıştır. Yeniçeri Ağalarına kendisine itaat edeceklerine dair yemin ettirmiştir.

4. MURAT ‘IN SEFERLERİ VE UYGULAMALARI

4. Murat 1638 yılında Bağdat seferine çıktı. Yine 4. Murat devrinde, 1639 yılında kasr- ı Şirin anlaşması imzalanarak Osmanlı İran savaşı 17 yıldan sonra sona erdi. Kasr-ı Şirin anlaşması ile Bağdat Osmanlı Devletine katıldı. 4. Murat ‘a Bağdat Fatih’i ünvanı verildi. 4. Murat ‘ın günümüzde dahi konuşulan ünlü uygulamaları mevcuttur. 4. Murat içki ve tütünü yasaklanmasıyla bilinen bir padişahtır. Aynı zamanda dördüncü Murat kahvehaneleri de kapatmıştır.

Hakkında Volkan YILMAZ

Volkan YILMAZ
1980 yılında Çorum ilinde doğdu. 4 çocuk babası. Lisans mezunu. volkan@surmansethaber.com +905064704060

Check Also

Yapımcıların Yeni Gözdesi Türkiye

Türkiye; tarihi, doğal zenginlikleri ve kültürel yapısıyla dünyanın en güzel coğrafyalarından biri. Bunu yeni fark eden yabancı film ve belgesel yapımcılarının ilgisi Türkiye'ye yöneldi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir