27 Temmuz 2017 , Perşembe

AP ‘nin Türkiye Kararı

AP , günlerdir Türkiye gündeminde olan tavsiye kararını açıkladı. AP Türkiye hakkında üyelik sürecinin dondurulması yönünde AB liderlerine tavsiyede bulundu.


AP , günlerdir Türkiye gündeminde olan tavsiye kararını açıkladı. AP Türkiye hakkında üyelik sürecinin dondurulması yönünde AB liderlerine tavsiyede bulundu.

AP ‘NİN TÜRKİYE KARARI BEKLENDİĞİ GİBİ

Strazburg’da toplanan Avrupa Parlamentosu , Türkiye ile Avrupa Birliği arasında devam eden üyelik görüşmelerinin askıya alınması konusunda oylama yaptı. Oylama sonucunda Türkiye ile Avrupa Birliği arasında devam eden üyelik sürecinin askıya alınması yönünde tavsiye görüşü kabul edildi. Oylamada Avrupa Parlamentosu’nun 479 üyesi tasarıya evet derken , 37 üye red oyu kullandı. 107 üye ise çekimser kaldı.

2016-11-24-15-14-30AP KARARI ADİL DEĞİL

Avrupa Parlamentosu’nun aldığı kararlar hukuki açıdan bağlayıcılık içermiyor. Ancak Avrupa Birliği liderlerine tavsiye şeklinde sunulan kararlar, liderler tarafından dikkate alınıyor. Aralık ayında Avrupa Birliği liderleri toplanacaklar. Toplantıda Türkiye’nin Avrupa Birliği ile devam eden üyelik sürecini de değerlendirecekler. Aralık ayında ki toplantıda Avrupa Parlamentosu’nun bugün aldığı tavsiye kararı gündeme tekrar gelecek. Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye ile üyelik müzakerelerinin dondurulması kararının gerekçesi olarak Türkiye’de uygulanan OHAL bulunuyor. AP , OHAL kapsamında yapılan işlemlerin muhalifleri susturma veya sindirme maksadıyla yapıldığını düşünüyor Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, günler öncesinden Avrupa parlamentosu’nun kararının Türkiye nezdinde , sonuç ne olursa olsun geçersiz olacağını açıklamıştı. Türkiye , Avrupa Parlamentosu’na darbe ile mücadele için OHAL uygulamasının devreye sokulduğunu, yapılan adli ve idari işlemlerin mevcut kanunlar çerçevesinde yapıldığını, amacın 274 Türk insanın ölümüne sebep olan, kendi meclisinin bombalanmasına sebep olan darbecileri tamamen deşifre edip gereken cezayı almalarını sağlamak olduğunu defalarca anlatmıştı. Avrupa Parlamentosu, Türkiye’ye karşı negatif yanlı bir tutum takınarak bugünkü tavsiye kararını aldı. Bundan sonrası Aralık ayındaki Avrupa Birliği liderlerinin toplantıda alacağı karara bağlı. Ancak hükümet her ne olursa olsun darbecilerle mücadelenin aynı zamanda terörle mücadelenin kararlılıkla sürecinin altını çiziyor. Avrupa Parlamentosu’nun kararının altında , HDP milletvekillerinin ve HDP li Belediye Başkanlığı’nın terör örgütü PKK ile ilişkilerinden dolayı gözaltına alınmaları ve tutuklanmaları da önemli yer tutuyor.

Hakkında Volkan YILMAZ

Volkan YILMAZ
1980 yılında Çorum ilinde doğdu. 4 çocuk babası. Lisans mezunu. volkan@surmansethaber.com +905064704060

Check Also

Çavuşoğlu: Yunanistan Geri Kabul Anlaşmasını Unutsun!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Yunanistan ile ilgili gerekli yaptırımları uygulayacağız. Bu yaptırımlara iki ülke arasındaki geri kabul anlaşması da dahil." dedi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir