26 Temmuz 2017 , Çarşamba

DSP’de Önder Aksakal Dönemi

Demokratik Sol Parti, 10. Olağan Kurultayını bugün düzenledi. Kurultayın tek genel başkan adayı Önder Aksakal, DSP Genel Başkanlık koltuğunu Masum Türker’den devraldı.


Demokratik Sol Parti, 10. Olağan Kurultayını bugün düzenledi. Kurultayın tek genel başkan adayı Önder Aksakal, DSP Genel Başkanlık koltuğunu Masum Türker’den devraldı.

DSP yeni Genel Başkanı Önder Aksakal, genel başkan olarak yaptığı ilk konuşmada, yeni bir anayasa düzenlemesine ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

Kurultaya “Özgürlük ve Barış” sloganı damga vurdu.

Kendisini ve partilileri, Atatürk ilkeleri ve Ecevit felsefesini özümsemiş demokratik solcular olarak tanımlayan Aksakal, Ecevit’in adını yaşatmaya devam edeceklerini söyledi.

Aksakal, DSP’nin koalisyon ortağı olduğu dönemde, memurların kamuda istihdam edilmesi için en adil yöntem olarak KPSS fikrini ortaya attığını hatırlattı. Fakat geçen o kadar sürede FETÖ’nün KPSS’yi ele geçirip devletin her kademesine kendi adamlarını yerleştirdiğini ve bunun da mevcut hükumet tarafından fark edilemediğini dile getirdi.

Aksakal, DSP’nin, 2010 yılındaki kısmi Anayasa değişikliğini içeren pakette yer alan Anayasa Mahkemesi ile HSYK’nın yeniden yapılandırılmasına ilişkin düzenlemelere itiraz ettiğini de hatırlattı. Yeni genel başkan sözlerini, itirazlarımız ve değişiklik önerilerimiz dikkate alınsaydı bugün FETÖ ve tehlikeleriyle karşı karşıya kalmayacaktık, şeklinde sürdürdü.

ANAYASANIN İLK DÖRT MADDESİNE DOKUNULAMAZ

Aksakal, yeni anayasa çalışmalarıyla ilgili olarak, çağın gereklerine, bilimin ve teknolojinin gelişimine, toplumsal ihtiyaçların ortaya çıkardığı durumlara uygun bir anayasa düzenlemesine ihtiyaç olduğunu açıkladı.

Ancak, Anayasanın ilk dört maddesinin kırmızı çizgileri olduğunu belirten Aksakal, Anayasanın bu dört maddesi ile ilgili herhangi bir değişikliği kabul etmelerinin mümkün olmadığını dile getirdi. Ayrıca, parti olarak hazırladıkları Anayasa taslağını Meclis Başkanına, Başbakana ve ana muhalefet partisi CHP Genel Başkanına ilettiklerini belirtti.

Hakkında Ahmet Alper ERALP

Ahmet Alper ERALP
9 Temmuz 1991 tarihinde Yozgat'ta doğdu. Evli. Lisans mezunu. Özel sektörde çalışıyor. ahmetalpereralp.aae@gmail.com +905336506961

Check Also

Çavuşoğlu: Yunanistan Geri Kabul Anlaşmasını Unutsun!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Yunanistan ile ilgili gerekli yaptırımları uygulayacağız. Bu yaptırımlara iki ülke arasındaki geri kabul anlaşması da dahil." dedi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir